دیجی فورپت مگ, مقالات گربه

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم

یکی از روش‌هایی که برای حفظ سلامتی، جلوگیری از ازدیاد نسل و از بین بردن علائم فحلی در گربه به کار گرفته می‌شود، عقیم کردن آن‌ها است. در فرایند عقیم‌سازی غدد مربوط به فعالیت‌های جنسی از بدن گربه‌ها خارج و بسیاری از مشکلات رفتاری و سلامتی این حیوانات ملوس حل می‌شود‌. بعد از عقیم کردن گربه‌ها، زندگی آن‌ها دچار تغییر خواهد شد، یکی از این تغییرات، کاهش سوخت‌وساز بدن است که این مورد، دریافت کالری توسط گربه‌ها را با محدودیت مواجه می‌کند. برنامه غذایی گربه‌ها بعد از عقیم‌سازی باید دچار تغییراتی شود،‌ چراکه بدن آن‌ها مانند گذشته کالری‌ها را نمی‌سوزاند. اگر علاقه‌مند هستید که در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم بپردازیم.

 

عقیم کردن گربه چه تأثیری بر بدن آن‌ها دارد؟

گربه‌ها به‌محض وارد شدن به خانه ما،‌ عشق و محبت زیادی را با خود به همراه می‌آورند، صاحبان گربه‌ها به‌خوبی با اخلاق این حیوانات ملوس آشنا هستند و می‌دانند که بعد از ورود گربه‌ها به منزل،‌‌ حرف، حرف اوست! از طرفی صاحبان این حیوانات دوست‌داشتنی نمی‌خواهند که آب در دل آن‌ها تکان بخورد، به همین دلیل بهترین‌ها را برایشان فراهم می‌کنند. یکی از کارهایی که گربه‌داران برای حفظ سلامتی آن‌ها انجام می‌دهند؛ عقیم سازی است. در فرایند عقیم سازی،‌ هورمون‌های جنسی از بدن گربه‌ها خارج می‌شود. حال سوال این است که این هرومون‌ها چه تأثیری بر سوخت‌وساز بدن آن‌ها دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که یکی از هورمون‌هایی که بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد، هورمون جنسی است. با برداشتن غدد جنسی، سوخت و ساز کاهش می‌یابد و احتمال افزایش وزن وجود دارد. به‌طور کلی گربه‌ها بعد از عقیم سازی با دو خطر جدی روبرو هستند که عبارتند از:

  • خطر چاقی: همانطور که گفتیم بعد از عقیم‌سازی، سوخت و ساز بدن گربه‌ها کاهش می‌یابد، اما اشتهای آن‌ها تغییر نمی‌کند. از طرفی اکثر صاحبان گربه‌ها نمی‌توانند در مقابل درخواست غذای آن‌ها مقاومت کنند و غذای بیشتری به آن‌ها می‌دهند که موجب تجمع چربی در ناحیه شکم می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که گربه‌های عقیم شده باوجود کاهش ۵۰ درصدی فعالیت‌های بدنی، حجم غذایشان افزایش یافته است؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم کاهش دادن حجم غذای گربه‌های عقیم شده است.
  • ایجاد سنگ مجاری ادرار: یکی دیگر از خطراتی که گربه‌ها را بعد از عقیم‌ سازی تهدید می‌کند، سنگ مجاری ادرار است. صاحبان گربه‌ها می‌توانند با ایجاد تغییر در رژیم غذایی آن‌ها از بروز این مشکل پیشگیری کنند. همانطور که گفتیم بعد از عقیم سازی، تحرک گربه‌ها کم خواهد شد که این مورد‌ موجب می‌شود آب زیادی مصرف نکنند و تعداد دفعاتی که ادرار می‌کنند کمتر شود، به همین دلیل، ادرار مدت زمان بیشتری در مثانه باقی می‌ماند که خطر ابتلا به سنگ را افزایش می‌دهد. یکی از راه‌های پیشگیری از سنگ مجاری ادرار کاهش منیزیم در رژیم غذایی روزانه گربه‌ها است.

 

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم چیست؟

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم چیست؟

تا اینجا با تغییرات هورمونی گربه‌ها بعد از عقیم‌سازی آشنا شدید،‌ اکنون می‌خواهیم کمی بیشتر به مقایسه غذای خشک گربه بالغ و عقیم بپردازیم‌ و از تفاوت‌های غذایی‌شان بگوییم. به دلیل تغییرات هورمونی و کاهش فعالیت‌ و بازیگوشی‌، گربه‌ها بعد از عقیم‌سازی به چربی کمتری نیاز دارند تا دچار چاقی نشوند. غذاهای فاقد چربی کمک می‌کند که انرژی کمتری دریافت کنند و وزن آن‌ها راحت‌تر کنترل شود.

از دیگر مواردی که باید در رژیم غذایی گربه‌های عقیم به آن توجه کرد، وجود فیبر بیشتر است‌. غذاهایی که دارای فیبر هستند، احساس سیری را افزایش می‌دهند و این‌گونه گربه‌ها حجم کمتری غذا مصرف می‌کنند. گربه‌ها عقیم شده همچنان به پروتئین بیشتری نیاز دارند که باید از طریق گوشت فاقد چربی مانند ماهی و مرغ تأمین شود.

از دیگر موادی که به افزایش سوخت و ساز بدن گربه‌های عقیم شده کمک می‌کند وجود ماده ال کارنیتین در غذا است. این ماده موجب سوزاندن چربی و افزایش متابولیسم بدن گربه‌ها می‌شود. یادتان باشد که توجه به تغذیه گربه‌های عقیم شده منجر می‌شود که زندگی سالمی را سپری‌ کنند.

 

در انتخاب غذای خشک گربه عقیم به چه نکاتی توجه کنیم؟

تا اینجا به‌ تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم پرداختیم و گفتیم که بعد از عقیم شدن گربه‌ها از فعالیت‌های بدنی آن‌ها کاسته می‌شود‌، اما این مورد ممکن است همه گربه‌ها را شامل نشود، شما باید با توجه به رفتار گربه‌تان نسبت به تهیه یک رژیم غذایی مناسب اقدام کنید. در‌ ادامه به مواردی که باید در هنگام تهیه غذای گربه عقیم به آن دقت کنید می‌پردازیم:

در انتخاب غذای خشک گربه عقیم به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

غذای مخصوص گربه عقیم شده را بعد از بهبودی شروع کنید!

صاحبان گربه‌ها همواره در پی آن هستند که محیطی امن برایشان فراهم کنند و آن‌ها را از گزند بیماری‌ها دور نگه دارند‌، عقیم‌سازی یک قدم برای رسیدن به این هدف است؛ اما بعد از عقیم سازی باید نسبت به سلامتی این حیوانات دوست‌داشتنی حساس‌تر باشید؛ بنابراین سعی کنید سریعا غذای خشک گربه عقیم شده را شروع کنید‌. این غذاها از چربی کمتر و پروتئین و فیبر بیشتری برخوردار هستند که از بروز بیماری‌های مختلفی مثل چاقی در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

غذاهای مختلف گربه‌های عقیم شده را مورد بررسی قرار دهید!

شما باید علاوه‌بر مقایسه غذای خشک گربه بالغ و عقیم به مقایسه انواع غذای خشک مخصوص گربه‌های عقیم شده نیز بپردازید،‌ چراکه هر غذا از محتویات، طعم و عطر مختلفی تهیه شده است. شما باید بر اساس نیازهای گربه‌تان نسبت به خرید یک مدل از آن‌ها اقدام کنید.

غذاهای مختلف گربه‌های عقیم شده را مورد بررسی قرار دهید!

 

به کالری دریافتی گربه‌تان دقت کنید!

در هنگام تهیه رژیم غذایی گربه‌های عقیم شده، باید نسبت به دریافت کالری موردنیاز آن‌ها حساس باشید،‌ زیرا حفظ‌ وزن و تهیه غذای مخصوص به معنی گرسنگی کشیدن یا دریافت کالری کمتر از موردنیازشان نیست؛ بنابراین اگر گربه عقیم شما همچنان به فعالیت‌های بدنی خود مثل قبل ادامه می‌دهد و فقط روی کاناپه چرت نمی‌زند، با مشورت دامپزشک می‌توانید حجم غذای او را تغییر‌ دهید.

از یک برنامه غذایی منظم پیروی نمایید!

اگر تا قبل از عقیم سازی، با میو میو کردن سریعا یک تشویقی در دهان گربه‌تان قرار می‌دادید،‌ اکنون زمان تغییر رسیده‌ است! گربه‌ها به خوردن تشویقی و میان وعده علاقه زیادی دارند که از نظارت روی کالری دریافتی آن‌ها جلوگیری می‌کند. سعی کنید بعد از عقیم سازی از میزان تنقلات آن‌ها بکاهید و بر اساس برنامه تهیه شده به آن‌ها غذا بدهید.

از یک برنامه غذایی منظم پیروی نمایید!

جمع بندی

در این مطلب به تفاوت غذای خشک گربه بالغ و عقیم پرداختیم و سعی کردیم از تمامی زوایا غذای موردنیاز گربه‌های عقیم شده را مورد بررسی قرار دهیم. به‌طور کلی عقیم سازی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از ازدیاد نسل و از بین بردن فعالیت‌ها و علائم جنسی گربه‌ها انجام می‌شود. همانطور که گفتیم عقیم‌سازی به سالم ماندن گربه‌ها کمک می‌کند، اما اگر نسبت به نگهداری آن‌ها بعد از عقیم سازی با دقت عمل نکنید، امکان بیمار ‌شدن گربه‌ها افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که از فعالیت بدنی گربه‌ها بعد از عقیم سازی ۵۰ درصد کاسته می‌شود. کم شدن میزان فعالیت، به‌ معنای آن است که باید درصد کالری دریافتی آن‌ها کاهش یابد. در این هنگام صاحبان گربه‌ها می‌توانند با خرید غذای خشک گربه عقیم شده که مخصوص آن‌ها تهیه شده است، مواد موردنیاز بدن آن‌ها را تأمین و از اضافه وزنشان جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *