دیجی فورپت مگ, مقالات سگ

بررسی غذای سگ در سنین مختلف؛ از تولگی تا بزرگسالی

بررسی غذای سگ

سگ‌ها در هر مرحله از رشد خود به غذای متفاوتی نیاز دارند که ویتامین‌های اساسی بدن آن‌ها را تأمین کند‌. به‌طور مثال غذای توله‌ سگ‌ها با غذای سگ‌ بالغ متفاوت است. غذای توله‌سگ‌ها از کالری و پروتئین بیشتری نسبت به غذای سگ‌های بالغ برخوردار است و سگ‌های مسن به فیبر بیشتری نیاز دارند تا بدون درد و در سلامت کامل به زندگی خود ادامه دهند. صاحبان این حیوانات پشمالو باید با کسب آگاهی از غذاهای مفید در سنین مختلف،‌ بهترین‌ها را برای آن‌ها فراهم کنند. ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم به بررسی غذای سگ در سنین مختلف پرداخته و ویتامین‌های مورد نیاز آن‌ها در مراحل‌ مختلف رشدشان را به شما معرفی کنیم‌،‌ پس با ما همراه باشید.

سگ‌ها در هر مرحله از رشد به چه غذایی نیاز دارند؟

کارشناسان با بررسی غذای سگ، مواد اساسی موردنیاز آ‌ن‌ها در مراحل مختلف زندگیشان را به شرح زیر معرفی می‌کنند:

  • توله سگ‌ها

سگ‌های نژاد کوچک از ۹ تا ۱۲ ماهگی بالغ شناخته می‌شوند. این عدد در سگ‌های نژاد بزرگ تا ۱۸ ماهگی در نظر گرفته می‌شود. در این سن توله‌ها به کالری، مواد معدنی مثل کلسیم و فسفر، اسیدهای آمینه و ویتامین‌های بیشتری نیاز دارند.

سگ‌ها در هر مرحله از رشد به چه غذایی نیاز دارند؟

  • سگ‌های بالغ

سگ‌ها بعد از گذشت از سن تولگی بالغ می‌شوند‌. در این سن صاحبان سگ‌ها می‌توانند انواع غذاهای خشک سگ و غذا‌های تر‌ مخصوص سگ‌های‌ بالغ را در رژیم غذایی آن‌ها قرار دهند. یادتان باشد که رژیم غذایی سگ‌های بالغ باید کالری کمتری نسبت به توله سگ‌ها داشته باشد تا از اضافه وزن آن‌ها جلوگیری کند‌.

  • سگ‌های مسن

سگ‌های سالخورده به دلیل درد مفاصل و دستگاه گوارش حساس به رژیم‌هایی که دارای فیبر و گلوکزامین، کندرویتین، پروبیوتیک‌ها، اسیدهای چرب امگا است بیشتر نیاز دارند تا التهاب را در آن‌ها کاهش دهد.

غذای توله سگ با سگ بالغ چه تفاوتی دارد؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم سگ‌ها در هر مرحله از زندگی برای رفع نیازهایشان به غذای متناسب با سن خود نیاز دارند. غذای اصلی سگ‌ها در دوران تولگی از شیر تشکیل شده است. در مرحله بلوغ کم کم غذای تر و خشک به رژیم غذایی سگ‌ها وارد می‌شود.‌

غذای توله‌ سگ‌ها به دلیل آنکه در سن رشد قرار دارند با غذای سگ‌های بالغ متفاوت است. توله سگ‌ها عاشق بازی و فعالیت هستند که موجب می‌شود سطح متابولیسم آن‌ها بالاتر رفته و انرژی بیشتری بسوزانند. از این‌رو به مواد مغذی و کالری بیشتری در غذای خود نیاز دارند.

برای خرید غذای خشک سگ نژاد کوچک و کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

غذای توله سگ با سگ بالغ چه تفاوتی دارد؟

به دلیل مواردی که گفته شد غذای توله سگ‌ها باید از ویتامین‌،‌ پروتئین و مواد معدنی بیشتری نسبت به غذای بزرگسال برخوردار باشد. توله سگ‌ها اگر غذای بزرگسال را مصرف کنند احتمال مبتلا شدن آن‌ها به سوء‌تغذیه وجود دارد؛ زیرا غذای سگ‌های بالغ‌ به دلیل جلوگیری از اضافه وزن دارای کالری کمتری است. با توجه به موارد گفته شده توصیه می‌شود که سگ‌ها در سنین مختلف غذای مناسب مرحله رشدی که در آن قرار دارند را دریافت کنند.

ویتامین‌های مورد نیاز در غذای توله سگ چیست؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم توله سگ‌ها نسبت به سگ‌های بالغ به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند. در ادامه بررسی غذای سگ به مواد غذایی مورد نیاز توله سگ‌ها اشاره می‌کنیم:

ویتامین و مواد معدنی

یک رژیم غذایی متعادل که از نظر ویتامین و مواد معدنی غنی باشد، برای تمامی سگ‌ها در اولویت قرار دارد. اهمیت دریافت مواد مغذی در دوران تولگی چندین برابر مراحل رشد دیگر است چراکه عدم دریافت ویتامین‌های لازم، اثرات جبران‌ناپذیری در بدن سگ‌ها به‌جای می‌گذارد. به‌طور مثال مصرف کلسیم و فسفر برای توله‌ سگ‌ها بسیار مهم است‌؛ زیرا موجب می‌شود اسکلت آن‌ها به‌درستی رشد کرده و در آینده دچار درد مفاصل نشوند.

چربی

گنجاندن چربی در غذای توله سگ‌ها دارای اهمیت فراوانی است؛ چراکه بدن توله‌ها نمی‌تواند برخی از اسیدهای چرب را بسازد. رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب به رشد سیستم عصبی، شبکیه چشم، سیستم شنوایی و بسیاری از موارد دیگر کمک می‌کند.

ویتامین‌های مورد نیاز در غذای توله سگ چیست؟

کالری

مصرف انرژی و میزان فعالیت‌ توله سگ‌ها بسیار زیاد است. به همین علت به کالری بیشتری نسبت به سگ‌های بالغ نیاز دارند. البته لازم به ذکر است که کالری بیش از اندازه می‌تواند موجب اضافه وزن و فشار به استخوان‌های آن‌ها شود؛ بنابراین توصیه می‌شود در مورد رژیم غذایی مخصوص سگتان با یک دامپزشک مشورت کنید.

پروتئین

پروتئین یکی دیگر از مواردی است که مصرف آن‌ در دوران تولگی‌ باید بیشتر از سن بلوغ سگ‌ها باشد. پروتئین در غذای توله‌ها سگ‌ها باید کاملا قابل هضم باشد تا به مشکلات گوارشی دچار نشود. کمبود پروتئین در این دوران به کاهش وزن و آسیب به سیستم ایمنی آن‌ها منجر می‌شود‌.

چه زمانی غذای توله سگ‌ها را به غذای سگ بالغ تغییر دهیم؟

توله سگ‌ها تا یک سن‌ مشخص به شیر و غذای مغذی نیاز دارند، بعد از آن باید رژیم غذایی سگ‌های بالغ را دریافت کرده تا زندگی سالمی را سپری کنند.

قبل از پرداختن به سن بلوغ در سگ‌های مختلف، لازم به توضیح است که برای تغییر غذای سگ‌ها در مراحل رشد، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از کاربردی‌ترین‌ آن‌ها، تغییر تدریجی غذای سگ‌ها است. به این صورت که در ابتدا حجم بشقاب هر وعده غذایی سگ‌ها را ۲۵ درصد از غذای جدید و ۷۵ درصد از غذای فعلی‌ پر کنید. در ادامه و ظرف مدت ۱۰ تا ۱۵ روز، صد در صد بشقاب را به غذای جدید اختصاص دهید.

چه زمانی غذای توله سگ‌ها را به غذای سگ بالغ تغییر دهیم؟

در ادامه مطلب بررسی غذای سگ به مراحل رشد آن‌ها و زمان تغییر رژیم غذایی‌شان اشاره می‌کنیم‌.

  • سن بلوغ سگ‌ها در نژادهای کوچک: وزن این سگ‌ها در سن بلوغ برابر با سه و نیم کیلوگرم تا نه کیلوگرم است که حدود ۱۲ ماهگی به این وزن وارد می‌شوند.
  • سن بلوغ نژادهای متوسط ​​: این نژادها در وزن ۹ تا ۲۳ کیلوگرم و حدود ۱۲ ماهگی به بلوغ می‌رسند.
  • سن بلوغ نژادهای بزرگ: نژادهای بزرگ در وزن ۲۳ تا ۳۸ کیلوگرم و سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی وارد سن بلوغ می‌شوند.
  • سن بلوغ در نژادهای غول پیکر: آن‌ها با وزن بیش از ۳۸ کیلوگرم که شامل سنین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است به بلوغ نزدیک می‌شوند.

آیا رژیم غذایی توله سگ‌ها برای سگ‌های بالغ مناسب است؟

این سوال که آیا غذای توله سگ‌ها برای سگ‌های بالغ مناسب است را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد. به ‌طور کلی از لحاظ مواد معدنی و ویتامین‌ها، غذای توله‌ها برای سگ‌های بالغ مضر نیست، اما رژیم‌ ایده‌آلی نیز برای آن‌ها به‌حساب نمی‌آید‌؛ زیرا همانطور که پیش‌تر گفتیم توله‌ سگ‌ها برای رشد استخوان‌ها به انرژی بالاتری نیاز دارند به همین دلیل غذای آن‌ها از چربی و پروتئین بیشتری برخوردار است که این حجم از این مواد برای سگ‌های بالغ مناسب به نظر نمی‌رسد.

سگ‌‌های بالغ بسیار مستعد چاقی و بیماری‌هایی نظیر دیابت هستند. ازاین‌رو رژیم غذایی آن‌ها باید متعادل‌تر از توله سگ‌‌ها باشد.

انجمن کنترل غذای آمریکا (AAFCO) می‌گوید که غذای توله سگ‌ها باید حاوی ۲۲ درصد پروتئین، ۸ درصد چربی‌ و ۱٫۲ درصد کلسیم باشد. در حالی که این مقدار در سگ‌های بالغ ۱۸ درصد پروتئین، ۵٫۵ درصد‌ چربی و ۰٫۵ درصد کلسیم است. در نتیجه می‌توان گفت غذای توله سگ‌ها شاید در کوتاه مدت برای سگ‌های بالغ ضرری نداشته باشد، ولی مصرف این غذاها در بلندمدت آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

نکات مهم در زمان خرید غذای سگ در سنین مختلف

تا اینجای مطلب بررسی غذای سگ، جنبه‌های مختلفی از غذای این حیوانات پشمالو را مورد بررسی قرار دادیم. هم‌اکنون اگر قصد دارید برای خرید غذای سگ اقدام کنید، توجه به نکات زیر می‌تواند در انتخاب غذای مناسب به شما کمک کند‌.

نکات مهم در زمان خرید غذای سگ در سنین مختلف

با دامپزشک مشورت کنید!

کارشناسان زیادی در سراسر اینترنت درباره غذای‌ سگ‌ها در‌ سنین مختلف صحبت کرده‌اند که با جستجو می‌توانید به آ‌ن‌ها دست یابید؛ اما برای اطمینان از رژیم غذایی‌ مناسب سگ خانگی خود با یک دامپزشک مشورت کنید تا با معاینه و چکاپ، یک رژیم غذایی مناسب برای او در نظر بگیرد.

برچسب غذا را با دقت بخوانید!

پیش‌تر از درصد چربی و مواد معدنی موردنیاز توله‌ها و سگ‌های بالغ برایتان گفتیم. در هنگام خرید غذای سگ، اطلاعات نوشته شده روی بسته را با دقت خوانده و مقادیر ویتامین‌ و مواد مغذی داخل غذا را با توصیه‌های سازمان AAFCO مقایسه کنید.

محتویات غذا را چک کنید!

اگر غذای سگتان را داخل منزل تهیه می‌کنید می‌توانید روی محتویات غذا به‌طور کامل نظارت داشته باشید اگر زمان کافی برای آشپزی ندارید از یک فروشگا‌ه معتبر، بسته‌های غذایی سالم حاوی محتویات واقعی مانند گوشت گاو و سبزیجات تازه بخرید.

غذا برای چه سنی مناسب است؟

سگ‌ها دارای مراحل رشد مختلفی هستند که هر مرحله به غذای مخصوصی نیاز دارد که بتواند مواد موردنیاز بدنشان را تأمین کند. تولیدکنندگان غذای سگ برای دوره‌های سنی متفاوت، غذای مناسب آن را به بازار عرضه می‌کنند؛ بنابراین در زمان خرید روی برچسب بسته‌ها را با دقت بخوانید تا غذای مطابق دوره رشد سگتان را خریداری کنید.

بررسی غذای سگ

جمع بندی

در این مطلب به بررسی غذای سگ در سنین مختلف پرداختیم و کوشیدیم اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهیم. سگ‌ها درست مانند انسان‌ها در سنین مختلف به رژیم‌های غذایی متفاوتی نیاز دارند. رعایت رژیم غذایی و تأمین ویتامین‌های موردنیاز در هر دوره از رشد آن‌ها موجب می‌شود که از بیمار شدن این حیوانات دوست‌داشتنی پیشگیری و زندگی سالمی را پشت‌سر بگذارند. از‌این‌ رو صاحبان سگ‌ها با مطالعه و خرید غذایی که در عین خوشمزگی، منابع موردنیاز آن‌ها را نیز فراهم می‌کند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرده و زندگی شادی را برای آن‌ها رقم می‌زنند. برای خرید انواع لوازم برای حیوان خانگی خود نیز می توانید به فروشگاه معتبر دیجی فورپت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *