دیجی فورپت مگ, مقالات سگ

نکات کاربردی برای عادت دادن سگ به غذای خشک!

عادت دادن سگ به غذای خشک

داشتن یک سگ می‌تواند یکی از بامزه‌ترین، دوست‌داشتنی‌ترین، دلچسب‌ترین و خسته‌کننده‌ترین تجربیات زندگی ما انسان‌ها باشد! مراقبت از سگ چالش‌های مختلفی دارد و اطمینان از اینکه او مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند، یکی از این چالش‌هاست. عادت دادن سگ به غذای خشک برای بسیاری از صاحبان سگ‌ها یک کار بسیار دشوار و یک دغدغه مهم به شمار می‌رود. غذای خشک فواید تغذیه‌ای زیادی برای سگ‌ها دارد و آماده‌سازی آن بسیار راحت است؛ اما اگر سگ شما از غذای خشک خوشش نیاید چه؟

در این مقاله، به چند ترفند و نکته می‌پردازیم که می‌توانند به شما در عادت دادن سگتان به غذای خشک کمک کنند. علاوه بر این، دلایل احتمالی که سگ ممکن است از خوردن غذای خشک امتناع کند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چرا سگ من غذای خشک نمی‌خورد؟

اگر سگ شما از خوردن غذای خشک اجتناب می‌کند، یا بدغذاست یا دچار مشکلات دندان یا بیماری شده است. در ادامه علل احتمالی این امر را بررسی خواهیم کرد:

سن سگ

علت نخوردن غذای خشک سگ چیست؟

توله‌ها معمولاً قبل از قرار گرفتن در معرض غذای خشک به طور کامل از شیر گرفته می‌شوند، یعنی در سن ۶ تا ۸ هفتگی. آن‌ها از حدود ۴ هفتگی شروع به مصرف غذای جامد می‌کنند و ممکن است تا سن بالای ۸ هفته بتوانند غذای خشک بخورند.

سلامت توله سگ

اگر سگ شما بدون هیچ مشکلی غذا می‌خورد اما ناگهان متوقف شد، باید سلامت او را بررسی کنید. بی‌اشتهایی ناگهانی می‌تواند نوعی ناراحتی گوارشی باشد، بنابراین بهتر است او را نزد دامپزشک ببرید؛ اما اگر سگ غذاهای دیگر را می‌خورد و فقط از غذای خشک دوری می‌کند، به احتمال زیاد فقط بدغذاست.

برای اطلاع از قیمت و خرید غذای خشک توله سگ نیز می توانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

دندان درآوردن

دندان درآوردن توله سگ‌ها از 2 هفتگی تا 8 ماهگی طول می‌کشد. این امر می‌تواند باعث شود که هر چیزی را که جلوی چشم است بجوند، اما خوردن غذای خشک در این زمان ممکن است کمی دردناک باشد. اگر فکر می‌کنید که توله سگ شما در حال دندان درآوردن است، می‌توانید غذای نرم‌تری به او بدهید.

بدغذا بودن

این امکان وجود دارد که سگ شما فقط بدغذا باشد. ممکن است او از بافت یا طعم غذای خشک خوشش نیاید، به خصوص اگر غذای تر را خیلی دوست دارد.

بهترین روش‌ها برای عادت دادن سگ به غذای خشک

اگر دوست کوچولوی شما دچار مشکل سلامتی و بیماری نشده است، می‌توانید از روش‌های زیر برای عادت دادن سگ به غذای خشک کمک بگیرید:

۱- غذای خشک مناسب و باکیفیت تهیه کنید

بهترین روش‌ها برای عادت دادن سگ به غذای خشک

احتمالاً دامپزشکتان این را به شما گفته است، اما باید غذایی بخرید که برای سن، وزن و نژاد توله سگ شما مناسب باشد. شما نباید به سگ نژاد بزرگ خود غذایی بدهید که مخصوص سگ‌های کوچک است یا برعکس. مواد مغذی موجود در غذای خشک مخصوص توله سگ به تقویت توله در حال رشد کمک می‌کنند و خوردن این غذا، برای دهان و دندان‌های کوچک توله‌ها آسان‌تر است. غذای توله سگ نژاد بزرگ به حمایت از مفاصل و استخوان‌ها کمک می‌کند زیرا این سگ‌ها مستعد مشکلات مزمن اسکلتی و مفصلی هستند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید غذای خشک سگ نژاد کوچک بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

۲- غذا را با آب گرم خیس و نرم کنید

اگر مطمئنید که غذای خشک باکیفیتی خریده‌اید، زمان آزمایش فرا رسیده است. می‌توانید با اضافه کردن آب گرم به غذا با نسبت ۱:۳ شروع کنید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد.

اگر سگ شما همچنان علاقه زیادی به غذا نشان نمی‌دهد، سعی کنید آن را به مدت ۲۰ ثانیه در مایکروویو گرم کنید، زیرا این کار باعث افزایش عطر و بوی غذا می‌شود. فقط قبل از گذاشتن آن جلوی سگ، مطمئن شوید که خیلی داغ نیست.

۳- غذای تر را به غذای خشک اضافه کنید

حتماً ابتدا با دامپزشک خود در مورد بهترین غذای کنسروی برای سگتان مشورت کنید، اما فقط اضافه کردن کمی غذای کنسروی ممکن است راهی عالی برای عادت دادن سگ به غذای خشک باشد. سعی کنید غذای کنسروی را از همان برند غذای خشک تهیه کنید. اگر این امکان پذیر نیست، طعم‌ها مشابه را هدف قرار دهید. اگر غذای خشک با طعم گوشت گاو است، یک غذای کنسروی پیدا کنید که با گوشت گاو درست شده باشد.

برخی از سگ‌ها ممکن است ترجیح دهند غذای تر گرم، با دمای اتاق یا حتی سرد باشد؛ بنابراین، اگر سگ شما به غذا علاقه‌ای نشان نداد، آن را در دمای متفاوتی امتحان کنید.

۴- غذا را با شیر خشک توله سگ مرطوب کنید

این روش مشابه روش قبلی است، اما به جای استفاده از آب گرم، از شیر خشک توله سگ استفاده می‌کنید. این محصول پر از پروبیوتیک‌ها، پری بیوتیک‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و بیشتر توله سگ‌ها آن را دوست دارند. اگر این روش موثر بود، باید به تدریج شیر خشک را در طول یک یا دو هفته کاهش دهید تا زمانی که دیگر در غذا شیر وجود نداشته باشد و سگ به طور کامل به خوردن غذای خشک عادت کند.

غذا را با شیر خشک توله سگ مرطوب کنید

۵- به سگ غذای انسان ندهید

در طول زمانی که سعی دارید سگ را به غذای خشک عادت دهید، به هیچ وجه او را با غذای انسان آشنا نکنید. مطمئن شوید که همه افراد خانواده این قانون را می‌دانند و به آن احترام می‌گذارند. همچنین باید در این زمان از دادن غذای زیاد به سگ خود اجتناب کنید. غذاها را فقط برای اهداف آموزشی نگه دارید.

۶- هر روز در یک ساعت مشخص به سگ غذا دهید

سعی کنید غذای خشک را در زمان مشخصی بیرون بیاورید و اگر سگ آن را نخورد، پس از ۱۰ دقیقه آن را بردارید. اگر اصلاً غذا نخورده بود، این کار را حدود یک ساعت دیگر تکرار کنید. در هر وعده غذایی همین کار را انجام دهید. تا حدود ۶ ماهگی، توله سگ باید سه وعده غذایی در روز داشته باشد. با تکرار این کار سگ شما ممکن است شروع به خوردن غذای خشک کند.

۷- عدم وجود روتین ممکن است برای سگ شما بهتر باشد

حواس سگ‌ها (بخصوص توله‌ها) به راحتی پرت می‌شود، بنابراین داشتن یک روتین رسمی زمان غذا ممکن است برای همه آن‌ها مفید نباشد. به هر حال از نظر سگ شما به جای ایستادن و خوردن یک وعده غذایی کامل، کارهای بهتری برای انجام وجود دارد.

غذای خشک سگ

اگر فکر می‌کنید که حواس سگتان به راحتی پرت می‌شود، برای عادت دادن سگ به غذای خشک، غذا را در محلی قرار دهید که او به آن دسترسی دارد. به این ترتیب، سگ می‌تواند هر بار که از کنارش می‌گذرد، بایستد و به غذا ناخنک بزند. وقتی سگ بزرگ‌تر شد (معمولاً تا ۶ ماهگی)، در حفظ تمرکز بهتر عمل خواهد کرد. آن موقع می‌توانید یک روتین ثابت برای او در نظر بگیرید.

۸- کاسه غذا را تغییر دهید

شاید سگ شما از ظرف غذای خود خوشش نمی‌آید. اگر کاسه باریک است، یک کاسه پهن را امتحان کنید. اگر از جنس استیل است، کاسه سرامیکی بخرید. رنگ‌های مختلف را تست کنید!

اما قبل از اینکه یک کاسه جدید بخرید، چند تکه غذای خشک را روی زمین قرار دهید و ببینید آیا سگ آن را به این شکل می‌خورد یا خیر. اگر خورد، یعنی ترجیح می‌دهد غذا داخل کاسه نباشد. همچنین می‌توانید ظرف‌های پازلی را امتحان کنید.

کاسه را تغییر دهید

سخن پایانی

گاهی اوقات برای عادت دادن سگ به غذای خشک به زمان و صبر زیادی نیاز دارید. اگر همه چیز را امتحان کرده‌اید و موفق نشدید، ممکن است سگتان فقط غذای کنسروی بخواهد. این موضوع هیچ اشکالی ندارد زیرا غذای تر هم یک گزینه عالی است و برای سگ ضرری ندارد.

اما دامپزشک شما ممکن است بتواند ایده‌های بیشتری برای علاقه‌مند کردن سگ به غذای خشک بدهد. همچنین می‌توانید گزینه‌هایی مانند کاسه پازلی را امتحان کنید که سگ شما را تشویق به بازی کرده و به عنوان جایزه، قطعات غذای خشک را به او می‌دهد. به جز موارد ذکرشده در این مقاله، ایده‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید امتحان کنید! اما به خاطر داشته باشید که اگر در مورد وزن یا سلامت سگ خود نگران هستید، حتماً او را نزد دامپزشک ببرید. برای تهیه انواع غذا و لوازم برای حیوان خانگی خود نیز می توانید به پت شاپ اینترنتی دیجی فورپت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *