دیجی فورپت مگ, مقالات سگ

چگونه سگ را به خوردن غذای خشک سگ عادت دهیم؟

عادت غذای خشک در سگ

اگر شما هم صاحب یک سگ هستید و از آن نگه‌داری می‌کنید، مطمئنا با غذای خشک سگ آشنا هستید. غذای خشک، یکی از انواع غذای سگ است که مزیت‌های زیادی دارد؛ با این حال عادت دادن سگ به خوردن آن چندان ساده نیست. برای همین است که خیلی از صاحبان سگ‌ها به دنبال راه حلی برای این مشکل هستند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید چطور باید عادت غذای خشک در سگ را ایجاد کرد، این مطلب برای شما نوشته شده است؛ زیرا قصد داریم شما مخاطبین عزیز سایت دیجی فور پت را با نکات کاربردی برای عادت دادن سگ به غذای خشک آشنا کنیم.

 

غذای خشک سگ، یک انتخاب عالی و یک چالش زمان‌بر

بدون شک یکی از چیزهایی که صاحب یک سگ باید به آن اهمیت دهد، تغذیه سگ است. سگ‌ها حیوانات گوشت‌خواری هستند؛ اما با این وجود از منابع دیگری هم باید در غذای آن‌ها استفاده کرد. غذای سگ باید در کنار فراهم کردن انرژی لازم، نیاز این حیوان به کلسیم، ویتامین و فیبر را نیز تأمین کند. غذای خشک سگ یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند چنین نیازهایی را برآورده کند؛

غذای خشک سگ، یک انتخاب عالی و یک چالش زمان‌بر

زیرا از ترکیب مواد غذایی مختلف تولید می‌شود. اگر تا به حال سگ خود را با غذای مرطوب، گوشت خام و یا گوشت پخته تغذیه کرده‌اید، ایجاد عادت غذای خشک در سگ کار چندان راحتی نیست. حتی ممکن است چند بار تلاش کرده و موفق نشده باشید؛ اما این بار فرق می‌کند؛ چرا که در این مطلب، راهنمای عادت دادن سگ به غذای خشک را به طور کامل برایتان توضیح می‌دهیم. پیش از این کار، ابتدا بیایید ببینیم چرا غذای خشک سگ انتخاب خوبی برای تغذیه این حیوان است. همچنین میتوانید با مطالعه مقاله بررسی بهترین غذای خشک سگ های بالغ انتخاب بهتری در غذای حیوان خود داشته باشید.

 

مزایای غذای خشک سگ

مزایای غذای خشک سگ

مزایای مختلفی را می‌توان برای غذای خشک سگ نام برد. مجموع این ویژگی‌ها، غذای خشک سگ را هم برای خود حیوان و هم برای شما به گزینه‌ای مطلوب تبدیل می‌کنند.

 • امکان نگهداری برای مدت طولانی
 • تأمین تمام ویتامین‌های مورد نیاز سگ
 • امکان حمل مقدار دلخواه در مسافرت‌ها
 • خشک‌تر شدن و کاهش بوی مدفوع سگ
 • هزینه کمتر نسبت به سایر انواع غذای سگ
 • کثیفی کمتر در صورت پخش شدن روی فرش یا سرامیک
 • امکان در اختیار گذاشتن مقدار زیادی از غذا برای سگ در هنگام غیبت‌های طولانی

 

نحوه ایجاد عادت غذای خشک در سگ

نحوه ایجاد عادت غذای خشک در سگ

حالا که با مزایای غذای خشک سگ آشنا شدید، نوبت به آموزش عادت دادن سگ به این غذا می‌رسد. غذای خشک سگ، تفاوت‌های اصولی با غذای پخته دارد و همین تفاوت‌ها هستند که باعث کاهش انگیزه سگ برای مصرف آن می‌شوند. موارد زیر، مهم‌ترین این تفاوت‌ها هستند.

 • غذای خشک سگ، بافت سفتی دارد
 • رطوبت غذای خشک سگ، بسیار ناچیز است
 • این نوع غذا، بوی چندان قوی و اشتهاآوری ندارد
 • بر خلاف غذای پخته، غذای خشک سگ به صورت سرد مصرف می‌شود

با توجه به این تفاوت‌ها، می‌توان راهکارهای زیر را برای عادت دادن سگ به غذای خشک ارائه داد.

کار را به مرور پیش ببرید

برای این که بتوانید در عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک موفق باشید، باید روند تغییر در طعم، بو و دیگر تفاوت‌های غذای خشک و مرطوب سگ را مدیریت کنید. برای مثال، پودر کردن غذای خشک و مخلوط کردن آن با غذای همیشگی سگ، راهکار خوبی برای این کار است. در ابتدا مقدار غذای خشکی که استفاده می‌کنید را کم در نظر بگیرید و در هر مرحله، سهم بیشتری از حجم غذا را به مدل خشک اختصاص دهید. اندازه ذرات را هم می‌توانید به مرور افزایش دهید و کم‌کم از غذای خشک پودر شده، به مدل شکسته، نیمه شکسته و کامل برسید.

فاصله بین وعده‌های غذایی را بیشتر کنید

همه ما تجربه روبرو شدن با غذایی نه‌چندان مطبوع را داشته‌ایم. چنین غذایی، در دقایق و ساعت‌های اول هیچ جذابیتی برای ما ندارد اما هرچه گرسنه‌تر شویم، تمایلمان برای خوردن آن بیشتر می‌شود. این موضوع در مورد سگ‌ها هم صادق است. بدون شک گرسنه نگه‌داشتن سگ، چیزی نیست که به راحتی با آن کنار بیاییم؛ اما اگر چند بار انجامش دهیم، نتیجه‌بخش خواهد بود. اگر سگ شما از غذای جدیدش استقبال نمی‌کند، گزینه دیگری در اختیارش نگذارید و اجازه بدهید مدتی گرسنه بماند. ترکیب گرسنگی و سایر روش‌هایی که در این مطلب ذکر می‌کنیم، رغبت کافی برای خوردن غذای خشک را در حیوان شما ایجاد کرده و در نهایت موفق می‌شوید عادت غذای خشک در سگ را ایجاد کنید.

فاصله بین وعده‌های غذایی را بیشتر کنید

 

میان وعده‌ها را حذف کنید

خوردن میان وعده‌ها، بخشی از اشتهای سگ را از بین می‌برد و این چیزی است که می‌تواند کار شما را دشوارتر کند. اگر سگ شما عادت به خوردن میان‌وعده دارد، بهتر است در طول روند تغییر غذا و مدتی پس از آن، میان وعده‌ها را حذف کنید. قطعاً این تصمیم دائمی نیست و پس از این که از عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک سگ مطمئن شدید، می‌توانید میان وعده‌ها را به رژیم غذایی حیوان خود برگردانید. البته سعی کنید که روند بازگرداندن میان‌وعده‌ها نیز به صورت تدریجی انجام شود.

از افزودنی غذای سگ برای خوش‌طعم کردن غذای خشک استفاده کنید

استفاده از افزودنی، یکی دیگر از راه‌هایی است که در عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک، به شما کمک می‌کند. یکی از در دسترس‌ترین افزودنی‌ها، آب مرغ است. آب مرغ هم طعم و بوی جذابی دارد و هم باعث مرطوب شدن غذای خشک می‌شود. افزودنی‌های دیگر مثل روغن ماهی هم از جمله گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای افزایش بوی غذای خشک سگ به کار ببرید. استفاده از افزودنی، نه‌تنها در طول روند تغییر غذا از مرطوب به خشک کاربرد دارد، بلکه پس از آن هم می‌تواند ایده خوبی محسوب شود.

غذا را کمی گرم کنید

پیش‌تر گفتیم که سرد بودن غذای خشک، یکی از تفاوت‌های اصلی این نوع غذا با نمونه‌های پختنی است؛ بنابراین گرم کردن غذا را می‌توان یک راه حل برای عادت غذای خشک در سگ دانست. البته خود غذای خشک را نمی‌توان به تنهایی گرم کرد؛ بلکه باید آن را با دیگر ترکیبات گرم مثل آب مرغ یا گوشت مخلوط کنید. به این ترتیب دمای غذا بالاتر و مطلوب‌تر خواهد بود و بوی آن نیز در این دما بیشتر پخش می‌شود.

ساعات خاصی را برای غذا خوردن تعیین کنید

ممکن است تا به حال برنامه زمانی دقیقی برای غذا دادن به سگ خود نداشته‌اید. اگر اینطور است، حداقل تا وقتی که سگتان به خوردن غذای خشک عادت کند باید این کار را انجام دهید. برای مثال، هر روز سر ساعت خاصی غذای سگ را در اختیارش قرار دهید. این کار باعث می‌شود کم‌کم به این نتیجه برسد که به جز این زمان، هیچ خبری از غذا در ساعت‌های دیگر نیست؛

ساعات خاصی را برای غذا خوردن تعیین کنید

بنابراین ارزش غذا در نظر سگ بالاتر رفته و قدر آن را خواهد دانست. حتی می‌توانید کمی سخت‌گیرتر عمل کرده و در صورتی که پس از نیم ساعت غذا را نخورد، آن را از دسترسش خارج کنید. منتظر ماندن برای غذا تا وعده بعدی، کمک بزرگی به درک سگ از زمان‌بندی آن می‌کند.

فعالیت بدنی سگتان را بیشتر کنید

افزایش فعالیت بدنی سگ، یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند به کمک شما بیاید. سعی کنید در طول دوره تغییر غذای سگ، مدت زمان پیاده‌روی، دویدن و یا بازی کردن حیوانتان را افزایش دهید. این کار نه‌تنها باعث گرسنگی بیشتر سگ می‌شود؛ بلکه روحیه بهتری هم به او می‌بخشد. به این ترتیب خوردن یک غذای جدید و نه‌چندان مطلوب، برایش آسان‌تر خواهد بود.

how-to-get-the-dog-used-to-eating-dry-food-7

محبت و نوازش را فراموش نکنید

فرآیند ایجاد عادت غذای خشک در سگ، نه فقط برای شما، بلکه برای خود سگ نیز دشوار است. در طول این دوره سعی کنید زمان بیشتری را با سگ خود بگذرانید. محبت و نوازش، به سگ شما این اطمینان را می‌دهد که از تغییر دادن غذای او هدف بدی ندارید و مثل همیشه او را دوست خواهید داشت. سخت‌گیری کم‌تر در مسائلی به جز برنامه غذایی هم می‌تواند راهکار خوبی باشد. به این ترتیب سگ شما نیز همکاری بیشتری را با شما خواهد داشت.

محبت و نوازش را فراموش نکنید

چند نکته مهم که نباید فراموششان کنید

 • عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک سگ، فرآیندی زمان‌بر است؛ بنابراین پیش از هر چیزی لازم است حوصله داشته باشید و ناامید نشوید.
 • برخی از بیماری‌های گوارشی می‌توانند باعث عدم تمایل سگ به خوردن غذای خشک شوند. اگر با وجود راهکارهایی که در بخش‌های قبل ذکر کردیم، باز هم موفق به تثبیت عادت غذای خشک در سگ خود نشده‌اید، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.
 • کم‌اشتهایی مفرط نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند عادت دادن سگ به غذای خشک را دشوار کند. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید، به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان مناسبی برای سگ شما تجویز کند.
 • جویدن غذای خشک برای سگ‌های مسن یا سگ‌هایی که مشکلات دندانی دارند دشوار است. اگر سگ شما چنین شرایطی دارد، باید غذای خشک را با شیر، ماست یا آب مرغ ترکیب کنید تا نرم شود. اگر از شیر استفاده می‌کنید، حتماً شیر بدون لاکتوز خریداری کنید.
 • برخی از سگ‌ها، حساسیت زیادی به بو و طعم غذا دارند. برای همین، بحث ذائقه را نیز در انتخاب غذای خشک سگ نباید نادیده گرفت. این موضوع در مورد سگ‌های ماده نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کند. اگر پس از تلاش‌های شما، سگتان همچنان از خوردن غذای خشک امتناع می‌کند، شاید بهتر باشد محصول دیگری را امتحان کنید. خرید سمپل غذای خشک سگ می‌تواند تصمیم خوبی برای اطمینان از استقبال سگ از آن باشد.

 

سوالات متداول

1- چقدر طول می‌کشد تا سگ به غذای خشک عادت کند؟

مدت زمان این روند، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ با این حال اکثر سگ‌ها در طول یک هفته تا ۱۰ روز به غذای جدید خود عادت می‌کنند. بدون شک عدم رعایت هریک از نکاتی که ذکر کردیم، می‌تواند این زمان را طولانی‌تر کند.

2- آیا غذای خشک می‌تواند به سلامت سگ آسیب بزند؟

اگر هنگام خرید غذای خشک سگ، به برند، کیفیت و ترکیبات آن توجه کافی داشته باشید، نگرانی خاصی بابت سلامت آن وجود نخواهد داشت. تمام این‌ها به شرطی است که تاریخ انقضای محصول مورد نظر تمام نشده و در شرایط مناسب نگهداری شده باشد. اگر سگ شما بیماری خاصی دارد، پیش از خرید غذای خشک باید با دامپزشک مشورت کنید.

3- آیا فقط باید از غذای خشک برای تغذیه سگ خود استفاده کنیم؟

با اینکه هدف از این مقاله پاسخ به سوال چگونه سگ خود را به خوردن غذای خشک سگ عادت دهیم است، توصیه می‌کنیم تنوع را نیز رعایت کنید. برای مثال می‌توانید در ۸۰ درصد مواقع از غذای خشک و در سایر اوقات از غذای پخته شده یا کنسرو سگ استفاده کنید.

جمع‌بندی

غذای خشک سگ از جمله انواع غذای سگ است که طرفداران زیادی دارد. این نوع غذا، مزایای مختلفی دارد که قیمت مناسب، ماندگاری طولانی و کثیفی کمتر هنگام استفاده، از جمله آن‌ها هستند. با وجود این مزایا، عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک سگ، دشواری‌های خاص خود را دارد. ترفندهای مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلاً می‌توان غذای خشک را با دیگر غذاها مخلوط کرد تا بوی جذاب‌تری پیدا کند. پیش از هر چیزی باید توجه داشته باشید که تغییر غذای سگ از مرطوب به خشک، باید تدریجی انجام شود؛ در غیر این صورت احتمال عدم موفقیت بالا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *