مقالات گربه

غذای خشک برای گربه بهتر است یا غذای مرطوب؟

غذای خشک یا مرطوب برای گربه

بسیاری از کسانی که در خانه خود گربه نگهداری می‌کنند، در مورد این که غذای خشک یا مرطوب برای گربه بهتر است، تردید دارند. برخی از افراد، مصرف غذای خشک گربه را بهتر می‌دانند و برخی دیگر اصرار به استفاده از غذای مرطوب دارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید با تفاوت غذای خشک گربه و غذای مرطوب آشنا شوید و بدانید که غذای خشک برای گربه بهتر است یا غذای مرطوب، در ادامه این مطلب از سایت دیجی فور پت با ما همراه باشید.

 

اهمیت غذای گربه و انواع آن

گربه‌ها جزو محبوب‌ترین حیوانات خانگی هستند و بعد از سگ، رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. این حیوانات بازیگوش، مانند هر موجود زنده دیگری به تغذیه کافی و مناسب احتیاج دارند. غذای گربه نه ‌تنها باید شکم حیوان را سیر کند، بلکه باید نیاز آن به مواد ضروری مثل ویتامین، پروتئین و فیبر را نیز تأمین کند؛ اما جدا از این موضوع، غذای گربه را می‌توان در دو فرم کلی مشاهده کرد.

اگر به پت‌شاپ‌ها سری بزنید، می‌توانید انواع غذای گربه را ببینید که به صورت خشک و یا به شکل غذای مرطوب در دسترس هستند. هرکدام از این محصولات ویژگی‌های مخصوص به خود و طبیعتاً مزایا و معایب خاص خود را دارند. این موضوع باعث می‌شود صاحبان این حیوان خانگی دوست‌داشتنی از خود بپرسند غذای خشک یا مرطوب برای گربه بهتر است؟ اما برای مقایسه غذای خشک گربه با غذای تر، اول باید هرکدام از آن‌ها را بهتر بشناسیم. در ادامه، همه چیز در مورد غذای خشک و غذای تر گربه این حیوان را بررسی می‌کنیم.

اهمیت غذای گربه و انواع آن

 

ویژگی های غذای خشک گربه

غذای خشک گربه، به غذاهایی گفته می‌شود که به شکل دانه‌های کوچک خشک و بیسکوئیت مانندی عرضه می‌شوند. این غذاها، مواد مختلفی مثل گوشت، سبزیجات و غلات را شامل می‌شود که پس از پخته و مخلوط شدن، به شکل کروکت یا همان دانه‌های بیسکویتی درمی‌آیند. سایز این کروکت‌ها معمولاً بر اساس سن گربه متفاوت است. غذای خشک گربه در بسته‌بندی‌هایی به شکل کیسه زیپ‌دار عرضه می‌شود تا پس از برداشتن مقدار مورد نیاز، بتوان درب آن را دوباره بست. رطوبت بسیار پایین غذای خشک گربه، مزایا و معایب مختلفی را برای این محصول ایجاد کرده است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

ویژگی های غذای خشک گربه

 

مزایای غذای خشک گربه

 • قیمت مناسبی دارد
 • ماندگاری خیلی زیادی دارد
 • به رفع پلاک دندان گربه کمک می‌کند
 • جویدن آن باعث تقویت دندان گربه می‌شود
 • همراه داشتن آن در مسافرت‌ها خیلی راحت است
 • به دلیل رطوبت بسیار کم، باعث کاهش حجم و بوی مدفوع گربه می‌شود
 • پخش شدن آن در کف خانه، باعث کثیف شدن فرش یا کفپوش نمی‌شود

 

معایب غذای خشک گربه

 • چندان اشتهاآور نیست
 • جویدن آن برای گربه‌های کم‌سن یا پیر دشوار است
 • کربوهیدرات بالایی دارد؛ لذا می‌تواند باعث اضافه وزن گربه شود
 • اگر همراه با آب مصرف نشود به سیستم گوارش گربه آسیب می‌زند

 

ویژگی های غذای تر گربه

غذاهای مرطوب، غذاهایی هستند که حاوی درصد زیادی آب بوده و معمولاً به صورت کنسرو عرضه می‌شوند. غذای مرطوب گربه شباهت بیشتری به غذای طبیعی این حیوان دارد، برای همین، گربه بیشتر از آن استقبال می‌کند. بو و طعم جذاب این غذا، گربه‌های کم‌اشتها را نیز به غذا خوردن ترغیب می‌کند.

رطوبت موجود در غذای گربه، در کمترین حالت ۶۵ درصد است. این مقدار آب، از بروز بیماری‌های مثانه و سیستم گوارشی جلوگیری می‌کند. در ادامه برای اینکه با مزایای و معایب این نوع غذاها آشنا شوید و بدانید که غذای خشک یا مرطوب برای گربه بهتر است؟ تفاوت غذای خشک گربه با غذای مرطوب را خدمتتان شرح داده‌ایم:

ویژگی های غذای تر گربه

 

مزایای غذای مرطوب گربه

 • در طعم‌های مختلفی موجود است.
 • باعث اضافه وزن ناخواسته گربه نمی‌شود
 • بخش بزرگی از آب مورد نیاز گربه را تامین می‌کند.
 • از یبوست گربه جلوگیری و عمل دفع را آسان‌تر می‌کند
 • بو و طعم آن تمایل گربه برای غذا خوردن را افزایش می‌دهد
 • از بروز بیماری‌های سیستم گوارشی، کلیه و مثانه جلوگیری می‌کند

 

معایب غذای مرطوب گربه

 • نسبت به غذای خشک گربه، قیمت بالایی دارد
 • اگر روی زمین بریزد، کف اتاق را کثیف می‌کند
 • پس از باز کردن بسته‌بندی، ماندگاری زیادی ندارد

 

تفاوت غذای خشک گربه با غذای مرطوب

همانطور که مشاهده کردید، غذای خشک و غذای مرطوب گربه، ویژگی‌های متفاوتی دارند. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان گفت که غذای خشک گربه گزینه خوبی برای استفاده در خانه‌های کوچک است؛ چرا که هم خود آن بوی کمتری دارد و هم بوی مدفوع گربه را کاهش می‌دهد. این غذا مناسب افراد کم‌حوصله است زیرا جمع کردن غذای خشک گربه از روی زمین، دردسر زیادی ندارد. همچنین اگر شاغل هستید و گربه شما مدت زمان طولانی تنها می‌ماند، می‌توانید به اندازه مصرف کل روز گربه، غذای خشک در ظرفش بریزید.

تفاوت غذای خشک گربه با غذای مرطوب

در مقابل، غذای مرطوب گربه نیاز بدن حیوان به آب را به خوبی برطرف می‌کند و گربه شما مجبور نیست کنار غذای خود مقدار زیادی آب بنوشد. این نوع غذا خوردن، انطباق بسیار بیشتری با طبیعت حیوان دارد؛ چرا که بافت گوشت موش یا پرنده که شکارهای طبیعی گربه محسوب می‌شوند نیز دارای درصد بالایی از رطوبت است.

اگر خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید وسعت زیادی دارد و شما با ظرف غذا و خاک گربه فاصله کافی دارید، خرید غذای مرطوب گربه مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند. به این ترتیب گربه شما رغبت بیشتری به خوردن غذا نشان می‌دهد و خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها نیز کاهش می‌یابد.

 

غذای خشک گربه و غذای تر گربه، کدام بهتر است؟

حالا که مقایسه غذای خشک گربه با غذای تر را به پایان رساندیم، وقت آن است که ببینیم غذای خشک یا مرطوب برای گربه، کدامیک بهتر است؟ دیدیم که تفاوت غذای خشک گربه با غذای مرطوب، فقط به میزان رطوبت خلاصه نمی‌شود. بلکه موارد استفاده و ویژگی‌های آن‌ها نیز با هم فرق دارد. شاید با خواندن بخش‌های قبلی، برخی از مزایای غذای خشک گربه و برخی از مزایای نمونه مرطوب نظر شما را جلب کرده باشد؛ اما نگران نباشید. نکته اصلی در مورد این دو غذا این است که لازم نیست حتماً یکی را انتخاب کنید. علاوه بر نکاتی که تا اینجا ذکر کردیم، گربه‌ها از تنوع غذایی استقبال می‌کنند؛ برای همین بهتر است غذای خشک و مرطوب را در رژیم غذایی حیوان خانگی خود بگنجانید. توصیه می‌کنیم ۶۰ تا ۷۰ درصد غذای گربه را از نوع خشک و بقیه را از نوع مرطوب تهیه کنید. به این ترتیب نیازهای گربه شما به راحتی تامین می‌شود و از لحاظ اقتصادی نیز تحت فشار قرار نمی‌گیرید.

غذای خشک گربه و غذای تر گربه، کدام بهتر است؟

 

تغذیه مخلوط یا میکس استفاده کنیم یا خیر؟

مخلوط کردن غذای خشک گربه با غذای مرطوب نیز ایده خوبی برای تغذیه حیوان است. اگر گربه شما تمایل زیادی به خوردن غذای خشک ندارد، با این روش می‌توانید باعث افزایش اشتهای گربه خود شوید. علاوه بر این، ترکیب این دو نوع غذا، خود یک نوع غذای جدید محسوب می‌شود که دست شما را برای تنوع بخشیدن به غذای گربه بازتر می‌کند.

برای ترکیب غذای خشک و مرطوب گربه، بهتر است نسبتی را که گفتیم رعایت کنید؛ یعنی ۶۰ تا ۷۰ درصد از حجم خوراک را از غذای خشک و باقی آن را از غذای مرطوب گربه انتخاب کنید.

تغذیه مخلوط یا میکس استفاده کنیم یا خیر؟

 

چند نکته در مورد خرید غذای گربه

 • علاوه بر ایجاد تنوع در استفاده از غذای خشک یا مرطوب برای گربه، خرید غذاهایی که طعم متفاوتی دارند نیز می‌تواند به متنوع‌تر کردن غذای حیوان شما کمک کند.
 • گربه‌ها نیز مانند ما انسان‌ها ذائقه غذایی خودشان را دارند؛ برای همین ممکن است از یک نوع غذای خاص خوششان نیاید. در چنین مواقعی، نباید حیوان خود را مجبور به خوردن غذا کنید و باید غذای جدیدی تهیه کنید.
 • هنگام خرید غذای گربه، به ترکیبات موجود در آن توجه کنید. غذای گربه چه خشک و چه تر، باید بتواند ویتامین‌ها و پروتئین مورد نیاز بدن گربه را فراهم کند.
 • قیمت غذای گربه نباید به مهم‌ترین ملاک شما برای خرید تبدیل شود. بسیاری از غذاهای ارزان، کیفیت خوبی ندارند و ممکن است به سلامتی حیوان شما آسیب بزنند.
 • غذای گربه را باید بر اساس سن حیوان خود خریداری کنید. اطلاعات مربوط به انواع مختلف غذای گربه روی بسته‌بندی آن‌ها درج شده است. مشورت با دامپزشک یا مدیر پت‌شاپ نیز راه خوبی برای اطمینان از تناسب غذا با سن گربه است.
 • اگر گربه شما بیماری یا حساسیت خاصی دارد، پیش از خرید غذای گربه با دامپزشک مشورت کنید.
 • گربه‌ها در کنار غذای خود نیاز به آب سالم و تمیز دارند. سعی کنید علاوه بر فراهم کردن |آب کافی برای حیوان خود، ظرف آن را هرچند وقت یکبار به خوبی بشویید.

چند نکته در مورد خرید غذای گربه

 

جمع‌بندی

غذای خشک گربه و غذای مرطوب، دو نوع از خوراک گربه هستند که مدل‌های مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت غذای خشک گربه با غذای مرطوب، مربوط به میزان آب موجود در آن‌ها است. با این حال هرکدام از این دو نوع غذا، مزایای و معایب مخصوص به خود را دارند. برای مثال غذای خشک گربه ارزان‌تر است و ماندگاری زیادی دارد. در مقابل، غذای مرطوب گربه طعم و بوی بسیار جذابی دارد و آب مورد نیاز برای بدن گربه را هم تامین می‌کند. در مورد خرید غذای گربه، مجبور نیستید فقط از یکی از این دو نوع استفاده کنید؛ بلکه استفاده از هردوی آن‌ها در رژیم غذای گربه توصیه می‌شود. به این ترتیب نیازهای مختلف گربه شما تامین شده و تنوع خوبی هم برای حیوان فراهم می‌شود.


سوالات متداول

1- آیا می‌توان غذای خشک و مرطوب گربه را با هم مخلوط کرد؟

بله، با این کار نه تنها به غذای گربه خود تنوع می‌بخشید بلکه می‌تواندی اشتهای آن را هم افزایش دهید.

2- بهترین برند تولید کننده غذای خشک گربه کدام است؟

برندهای متنوعی در این زمینه فعالیت دارند که از جمله بهترین آن‌ها می‌توان به امپریال، جوسی کت، رویال کنین و رفلکس اشاره کرد.

3- غذای مرطوب گربه چه مزایایی نسبت به غذای خشک دارد؟

از جمله مزایای غذای تر گربه می‌توان به تامین آب مورد نیاز بدن گربه، جلوگیری از یبوست، افزایش اشتها و تنوع بالای طعم اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *