مقالات سگ

آموزش کوتاه کردن ناخن در سگ ها

کوتاه کردن ناخن سگ

نگهداری از سگ‌ها در کنار جذابیت‌هایی که دارد، نیازمند توجه و مراقبت از حیوان نیز هست. بهداشت سگ، از جمله مهم‌ترین جنبه‌های زندگی این حیوان باوفا است و اگر می‌خواهید سگتان زندگی خوبی داشته باشد باید به این موضوع اهمیت دهید. یکی از مراقبت‌های بهداشتی سگ، کوتاه کردن ناخن‌های این حیوان است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای این کار به یک کلینیک دامپزشکی و یا آرایشگر سگ مراجعه کنند. با این وجود خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید. نیازی نیست نگران چیزی باشید؛ چرا که اگر نحوه کوتاه کردن ناخن سگ را یاد بگیرید، به راحتی از پس آن بر خواهید آمد. به همین دلیل این مطلب از سایت دیجی فورپت را به آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل اختصاص داده‌ایم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا باید ناخن های سگ را کوتاه کرد؟

پیش از این که به سراغ آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل برویم، بهتر است در مورد لزوم انجام این کار صحبت کنیم. اگر اجازه بدهید ناخن‌های سگتان بیش از حد بلند شود، ممکن است در اثر ضربه یا حتی در حین راه رفتن بشکنند. شکستن ناخن‌ها اتفاق دردناکی است؛ علاوه بر این، ناخن شکسته ممکن است به تاروپود فرش گیر کرده و اوضاع را بدتر هم بکند. بلند شدن بیش از حد ناخن، اگر به شکستن منجر نشود، باز هم مشکل‌ساز است. ناخن‌ها می‌توانند به مرور قوس بیشتری پیدا کرده و در دست سگ فرو بروند. بلندی ناخن سگ در برخی موارد حتی باعث تغییر در الگوی راه رفتن حیوان و آسیب به استخوان‌ها و مفاصل شود. پاره شدن لباس‌ها و روکش مبل‌ها نیز از دیگر مشکلاتی هستند که ناخن بلند سگ می‌تواند باعث آن‌ها شود.

چرا باید ناخن های سگ را کوتاه کرد؟

 

چه زمانی باید ناخن سگ را کوتاه کنیم؟

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن سگ، وقتی است که نوک ناخن‌ها فاصله زیادی با بخش رگ‌دار پیدا کرده باشند. نشانه‌هایی که در بخش‌های پیش گفتیم نیز می‌تواند مشخص کند که زمان انجام این کار فرا رسیده است؛ یعنی هنگامی که ناخن سگ شما با زمین برخورد می‌کند، ناخن‌ها به اشیاء و فرش گیر می‌کنند و یا تغییری در راه رفتن سگ دیده می‌شود.

 

آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل

ابتدا باید وسایل لازم برای کوتاه کردن ناخن سگ را آماده کنید. ناخن گیر مخصوص سگ و دستمال مرطوب برای پاک کردن خون احتمالی، تمام چیزهایی هستند که احتیاج دارید. البته نباید استفاده از تشویقی پس از اتمام کار را هم فراموش کنید. در ادامه، نحوه کوتاه کردن ناخن سگ را به صورت مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم:

 

مرحله اول: بررسی ناخن‌ها و شناسایی قسمت‌های رگ‌دار

ناخن‌های سگ یک بخش صورتی رنگ دارند که داخل آن رگ‌های خونی و عصب‌های حساس وجود دارد. هنگام کوتاه کردن ناخن سگ، به هیچ‌وجه نباید به این قسمت آسیب بزنید؛ چرا که هم درد زیادی دارد و هم باعث خونریزی می‌شود. پیش از شروع کردن کار، زمان کافی بگذارید و ناخن‌های سگ را به دقت بررسی کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که در حین کار قسمت صورتی رنگ ناخن را نمی‌برید.

 

مرحله دوم: در دست گرفتن پنجه سگ

حالا باید پنجه دست یا پای سگ خود را ثابت نگه دارید. ابتدا پنجه سگ را در دست بگیرید، طوری که انگشتان شما کف آن را لمس کنند. کمی فشار به کف پنجه کمک می‌کند که ناخن‌ها در موقعیت بهتری قرار بگیرند. زاویه خود را طوری تنظیم کنید که دید کافی به ناخن داشته باشید و بدانید دقیقاً کدام قسمت را کوتاه می‌کنید.

در دست گرفتن پنجه سگ

برای کوتاه کردن ناخن دست‌های سگ، بهتر است روبروی حیوان خود بنشینید و پنجه را کمی بالا بگیرید؛ اما در مورد ناخن‌های پا باید سگ را به پهلو بخوابانید. اگر سگ شما جثه بزرگی دارد، احتمالاً لازم است هنگام کوتاه کردن ناخن پاها، بدن او را با آرنج و مچ دستتان مهار کنید. این کار از تکان خوردن ناگهانی سگ و آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

 

مرحله سوم: استفاده از ناخن گیر سگ

در این مرحله از آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل، نوبت به استفاده از ناخن گیر می‌رسد. ناخن سگ را از بین تیغه‌های ناخن‌گیر عبور داده و پس از اطمینان از قرارگیری درست تیغه‌ها، ناخن را کوتاه کنید. توجه داشته باشید که نباید این کار را به سرعت انجام دهید، زیرا ممکن است باعث عکس‌العمل تند سگ شود.

برای جلوگیری از نزدیک شدن به ناحیه رگ دار ناخن سگ، می‌توانید هریک از ناخن‌ها را کم‌کم کوتاه کنید. به یعنی ابتدا قسمت کمی از نوک ناخن را کوتاه کنید و پس از بررسی دوباره اگر هنوز هم جا برای کوتاه کردن وجود داشت، یک بار دیگر این کار را انجام دهید.

 

مرحله چهارم: رفع زائده‌های ناخن سگ

پس از کوتاه کردن ناخن‌ها، باید به قسمت‌های تیزی که پس از انجام کار باقی مانده‌اند نیز رسیدگی کنید. برای این کار می‌توانید از یک ناخن‌گیر معمولی استفاده کنید. سوهان ناخن نیز وسیله خوبی برای رفع تیزی ناخن سگ است. کار را تا جایی ادامه دهید که وقتی نوک ناخن‌ها را لمس می‌کنید، تیزی یا زبری قابل توجهی احساس نکنید.

رفع زائده‌های ناخن سگ

 

بند آوردن خونریزی ناخن سگ

اگر در حین کوتاه کردن ناخن‌ها، متوجه شدید که باعث خونریزی شده‌اید، از یک دستمال برای پاک کردن آن استفاده کنید. در صورتی که خونریزی پس از چند لحظه قطع نشد، باید از پودر منعقد کننده خون استفاده کنید. پودر منعقد کننده خون سگ را می‌توانید از دامپزشکی یا پت‌شاپ‌ها بخرید؛ اما اگر به این محصول دسترسی ندارید، می‌توانید به جای آن از آرد یا نشاسته ذرت استفاده کنید. مقداری از پودر را روی محل خونریزی بریزید و تا زمان متوقف شدن جریان خون، روی آن نگه دارید.

 

چند نکته مهم در مورد کوتاه کردن ناخن سگ

  • توصیه می‌کنیم در حین کوتاه کردن ناخن، با حیوان خود صحبت کنید تا استرس او کم‌تر شود. اگر سگ شما از صدا یا حتی موسیقی خاصی خوشش می‌آید، پخش کردن آن نیز می‌تواند به آرامش حیوانتان کمک کند.
  • سگ شما ممکن است پس از گرفتن چند ناخن، بی‌قراری کرده و اجازه ادامه کار را به شما ندهد. اگر نمی‌توانید کار کوتاه کردن ناخن‌ها را در یک نوبت کامل کنید، هیچ اشکالی ندارد. در چنین شرایطی بهتر است گرفتن بقیه ناخن‌ها را به روز دیگری موکول کنید.
  • انتخاب زمان و مکان درست برای کوتاه کردن ناخن سگ، تأثیر زیادی روی آرامش حیوان شما دارد. این کار را باید در فضایی آشنا مثل اتاق سگ یا گوشه‌ای از خانه که حیوانتان در آن احساس راحتی می‌کند انجام دهید. بهترین موقع برای این کار هم زمانی است که سگ شما غذا خورده و یا به خاطر جنب و جوش زیاد خسته شده است. اگر می‌بینید که سگ شما در حال روحی خوبی نیست، اصرار نکنید و کار کوتاه کردن ناخن‌ها را زمان دیگری انجام دهید.

چند نکته مهم در مورد کوتاه کردن ناخن سگ

  • قرار دادن سگ روی یک میز، کم زیادی به راحتی شما می‌کند. به این ترتیب هم دید بهتری به ناخن‌های سگ دارید و هم نیازی نیست برای گرفتن ناخن‌ها خم شوید. فراموش نکنید که همه‌چیز به دید کامل شما بستگی دارد؛ پس با روشن کردن چراغ‌ها، نور کافی فراهم کنید.
  • اگر کار کوتاه کردن ناخن سگ را برای اولین بار انجام می‌دهید، بهتر است پس از گرفتن چند ناخن، به سگ خود استراحت بدهید. این کار علاوه بر کمک به آرامش سگ، از خستگی شما و بروز اشتباه جلوگیری می‌کند.
  • استفاده از تشویقی سگ پس از کوتاه کردن ناخن‌ها، می‌تواند تمایل سگ به همکاری را بیشتر کند. به این ترتیب سگ شما برای دفعات بعد اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت. این موضوع به خصوص در دفعات اول و در مورد سگ‌های جوان‌تر، تأثیر زیادی در نحوه انجام کار دارد.
  • اگر پس از آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل باز هم به هر دلیلی نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بهتر است آن را به دامپزشکی بسپارید. حتی ممکن است با دیدن روش انجام کار از نزدیک، نحوه کوتاه کردن ناخن سگ را به خوبی فرا بگیرید؛ بنابراین همیشه مراجعه به دامپزشکی را به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشید.
  • انجام دادن این کار برای سگ‌هایی که ناخن سیاه دارند، خیلی دشوار است؛ زیرا نمی‌توان محل ناحیه رگ‌دار ناخن را به درستی تشخیص داد. اگر ناخن سگ شما تیره‌رنگ است، توصیه می‌کنیم دست نگه‌داشته و برای کوتاه کردن آن به دامپزشکی مراجعه کنید.

 

جمع‌بندی

یکی از مراقبت‌های بهداشتی که صاحب یک سگ باید برای حیوان خود انجام دهد، کوتاه کردن ناخن سگ است. این کار به دلایل مختلفی ضروری است؛ چرا که در صورت عدم انجام آن ممکن است ناخن‌ها در گوشت دست فرو بروند یا راه رفتن سگ را دچار مشکل کنند. علاوه بر این، ناخن‌های تیز می‌توانند به مبلمان و وسایل خانه نیز آسیب بزنند.

گرچه کار کوتاه کردن ناخن‌ها را می‌توانید به یک دامپزشک بسپارید، اما انجام دادن آن در خانه نیز ممکن است. برای این کار، داشتن یک ناخن گیر و سوهان سگ و البته دقت زیاد، کفایت می‌کند. مهم‌ترین چیزی که در حین کوتاه کردن ناخن سگ باید به آن توجه کنید این است که به بخش صورتی‌رنگ ناخن کاری نداشته باشید. چرا که جراحت در این بخش از ناخن، باعث درد و خونریزی می‌شود.

اگر زمان و مکان مناسب را برای کوتاه کردن ناخن سگ انتخاب کنید و بتوانید سگتان را آرام نگه دارید، مشکل خاصی برای انجام آن نخواهید داشت. نوازش سگ در حین گرفتن ناخن‌ها و استفاده کردن از تشویقی در انتهای کار، سگ شما را به همکاری در دفعات بعد ترغیب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *