دیجی فورپت مگ, مقالات گربه

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه

انتخاب برند و طعم مناسب غذای گربه (بخصوص غذای خشک) می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما انتخاب غذای مناسب برای هر مرحله از زندگی گربه بسیار ساده‌تر است. به لطف الزامات و قانون‌های تعیین‌شده برای تولیدکنندگان غذای خشک حیوانات خانگی، آن‌ها موظفند اعلام کنند که غذایشان برای چه سبک زندگی و سنی مناسب است. شاید فکر کنید فرقی بین غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه وجود ندارد، اما به دلیل نیازهای متفاوت گربه‌ها در مراحل سنی مختلف (بخصوص بچه گربه‌ها که برای رشد نیاز به مواد مغذی خاصی دارند)، شرکت‌های تولیدکننده باید فرمول‌ها و دستورالعمل‌های متفاوتی را برای هر کدام از آن‌ها در نظر بگیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه را به طور کامل و جامع شرح دهیم.

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه چیست؟

غذای بچه گربه و غذای گربه بالغ در طیف گسترده‌ای از طعم‌ها و بافت‌ها، هم در انواع کنسروی و هم در انواع خشک موجود هستند. بزرگ‌ترین تفاوت این دو در فرمول آن‌هاست. غذای بچه گربه در مقایسه با غذای گربه بالغ باید حاوی چربی، پروتئین و کالری بیشتری باشد. غذای گربه بالغ حاوی کالری کمتری بوده و اغلب حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به رشد سالم کمک می‌کنند.

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه چیست؟

دومین تفاوت کلیدی این دو محصول، در دسترس بودن آن‌هاست. چه برای خرید لوازم حیوانات خانگی به پت شاپ‌های فیزیکی سر بزنید یا پت شاپ‌های آنلاین، طیف وسیعی از غذای گربه بالغ، هم به صورت کنسروی و هم خشک را پیدا خواهید کرد؛ اما پیدا کردن غذای بچه گربه دشوارتر است؛ البته در فروشگاه آنلاین دیجی فورپت شما با چنین مشکلی مواجه نخواهید بود و به راحتی می‌توانید برای خرید آنلاین انواع غذای خشک بچه گربه اقدام کنید.

مزایا و معایب غذای بچه گربه

مزایا معایب
سرشار از چربی، کالری و مواد مغذی است طعم و بافت محدود
باعث رشد بهتر می‌شود برای گربه‌های بالغ نامناسب است
برای هضم آسان طراحی شده است در بسیاری از پت شاپ‌ها موجود نیست

مزایا و معایب غذای گربه بالغ

مزایا معایب
به طور ویژه برای حفظ سلامتی گربه بالغ فرموله شده است برای بچه گربه‌ها مناسب نیست
در همه پت شاپ‌ها پیدا می‌شود محصولات برخی برندها کمی گران هستند
طیف گسترده‌ای از طعم‌ها و بافت‌ها برندها از نظر کیفیت بسیار متفاوت هستند

چه زمانی غذای خشک گربه بالغ تهیه کنیم و چه زمانی غذای بچه گربه؟

اکنون که تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه را می‌دانیم، کدام یک را باید تهیه کنیم؟ دامپزشکان و تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی، غذای مخصوص بچه گربه را برای گربه‌های در حال رشد توصیه می‌کنند. هنگامی که گربه شما به ۸۰ تا ۹۰ درصد اندازه کامل خود رسید، باید برای او غذای خشک گربه بالغ تهیه کنید. اکثر نژادها در اولین سالگرد تولد خود به اندازه بالغ می‌رسند؛ اما برخی نژادهای بزرگ‌تر، مانند مین کون، ممکن است به مدت ۱۸ تا ۲۴ ماه به رشد کامل خود نرسند.

چه زمانی غذای خشک گربه بالغ تهیه کنیم و چه زمانی غذای بچه گربه؟

نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه چیست؟

بچه گربه‌ها نسبت به گربه‌های بالغ نیازهای تغذیه‌ای بیشتری دارند. به دلیل جثه کوچک، شکم بچه گربه‌ها کوچک‌تر از گربه‌های بالغ است. با توجه به این امر، بسیار مهم است که به گربه‌های کوچک غذای غنی از مواد مغذی که برای رشد و نمو نیاز دارند بدهید.

سه جزء کلیدی غذای گربه پروتئین، چربی و کالری هستند. میزان این مواد باید با در نظر گرفتن نیازهای غذایی حیوان در هر مرحله از زندگی تعیین شود:

۱- کالری

فراهم کردن میزان کالری صحیح برای گربه، انرژی مورد نیاز او را با توجه به وزنش تأمین می‌کند. یک گربه در حال رشد به کالری بیشتری نیاز دارد تا انرژی بی‌حد و حصری را که به نظر می‌رسد در بچه گربه‌ها تمام‌نشدنی باشد، در اختیار او قرار دهد.

هنگامی که گربه به بزرگسالی می‌رسد، ثبات مهم است. گربه‌های بالغ نسبت به بچه گربه‌ها فعالیت کمتری می‌کنند و طبیعتاً با افزایش سن به کالری کمتری نیاز دارند. چگالی کالری غذای گربه بالغ به میزان قابل توجهی کمتر از غذای بچه گربه است که به گربه‌ها کمک می‌کند با افزایش سن لاغر بمانند.

۲- پروتئین

نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه

محتوای پروتئین و چربی بالاتر به بچه گربه‌ها کمک می‌کند تا قدرت کلی خود را توسعه دهند. یک تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه در این است که بچه گربه‌ها باید حدود یک سوم انرژی خود را از پروتئین دریافت کنند. غذای بچه گربه معمولاً حاوی ۳۵-۵۰٪ پروتئین است در حالی که غذای بزرگسالان نزدیک به ۲۵-۴۰٪ پروتئین دارد. اگر گربه شما بیماری خاصی ندارد که او را نیازمند پروتئین بیشتر کند، بهتر است متناسب با سن او غذایی با همین میزان پروتئین تهیه کنید. پروتئین اضافی هیچ مزیتی ندارد.

۳- چربی‌ها و اسیدهای چرب

چربی‌های غذایی یک جزء ضروری رژیم غذایی گربه‌ها هستند. امگا ۳ و امگا ۶ باعث رشد و نمو کلی گربه می‌شوند و در عین حال نقش کلیدی در بسیاری از اندام‌ها ایفا می‌کنند. نسبت این اسیدهای چرب مورد نیاز برای حفظ سلامتی در طول عمر گربه شما تغییر خواهد کرد.

یک سری از اسیدهای چرب خاص به کاهش التهاب کمک می‌کنند و برای گربه‌های مسن توصیه می‌شوند. برخی دیگر باعث رشد شده و برای بچه گربه‌ها مناسب‌تر هستند. طبق گفته انجمن مقامات کنترل خوراک آمریکا، غذای بچه گربه‌ها باید حاوی امگا ۳ خاصی باشد (اسیدهای ایکوزاپنتانوئیک و دوکوزاهگزانوئیک) اما چنین الزاماتی برای غذای گربه‌های بالغ وجود ندارد.

۴- ویتامین‌ها و مواد معدنی

بچه گربه‌ها برای ایجاد سیستم ایمنی قوی به ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی مانند ویتامین E و سلنیوم نیاز دارند. طبق تحقیقات رسمی، بچه گربه‌ها تقریباً دو برابر بزرگسالان به کلسیم نیازمند هستند. کلسیم و فسفر با هم باعث ساختن و حفظ استخوان‌های قوی می‌شوند.

برخی از غذاهای بچه گربه حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری برای تقویت سلامت و رشد هستند، در حالی که غذاهای بزرگسالان بر مواد مغذی تمرکز دارند که التهاب را کاهش می‌دهند یا هضم غذا را آسان‌تر می‌کنند.

غذای خشک بچه گربه

دادن غذای بچه گربه به گربه بالغ

با توجه به تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه به دلیل نسبت چربی، کالری و پروتئین بالاتر، غذای بچه گربه معمولاً برای گربه‌های بالغ بیش از حد مغذی است. گربه شما ممکن است نتواند میزان مصرف خود را مطابق با سطح فعالیت خود تنظیم کرده و در نهایت کالری بیشتری نسبت به میزان مورد نیاز خود مصرف کند. گربه بالغی که غذای بچه گربه می‌خورد احتمالاً دچار اضافه وزن می‌شود.

البته در مواردی خاص، گربه بالغ باید غذای بچه گربه بخورد. این بدان دلیل است که فرمولاسیون‌های خاصی راحت‌تر هضم می‌شوند. گربه‌ای که از سلامتی ضعیفی برخوردار است ممکن است به مواد مغذی که در غذای بچه گربه وجود دارد نیاز داشته باشد. در چنین شرایطی، قبل از ایجاد تغییر در روتین تغذیه گربه، باید از دامپزشک خود مشورت بگیرید.

دادن غذای گربه بالغ به بچه گربه

بچه گربه گرسنه، بچه گربه ناسالم است. در ماه‌های اول زندگی، بچه گربه‌ها به فاکتورهای زیادی از نظر حجم، دفعات و محتوای غذایی نیاز دارند. غذای گربه بالغ برای رفع نیازهای آن‌ها فرموله نشده است. سوءتغذیه، به ویژه در ماه‌های اول، می‌تواند باعث مشکلات بسیار از کاهش انرژی گرفته تا مشکلات عصبی شود.

جدای از اثرات طولانی‌مدت رژیم غذایی نامناسب، بچه گربه‌های گرسنه حیواناتی ناراضی هستند. نداشتن غذای رضایت‌بخش و کافی، هر کسی را بداخلاق می‌کند و گربه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حتی باتربیت‌ترین بچه‌گربه‌ها هم در چنین شرایطی می‌توانند مخرب باشند: چیزها را به زمین بیندازند، به شما ناخن نشان دهند، بی‌وقفه میو کنند و …. آن‌ها همه این کارها را برای جلب توجه شما به وضعیت غذایی نامناسب خود انجام می‌دهند.

تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه

سخن پایانی

فارغ از اینکه گربه‌تان چه سن و سالی دارد، باید مواد مغذی مورد نیاز او را فراهم کنید. با خرید غذای بچه گربه برای گربه کوچک خود، به او کمک می‌کنید که در تمام طول عمر خود سالم باشد. عادت دادن او به غذای گربه بالغ در زمان مناسب، وزن گربه شما را ثابت نگه داشته و در عین حال نیازهای متغیر گربه را برای کاهش علائم پیری تأمین می‌کند. با دانستن تفاوت غذای خشک گربه بالغ و بچه گربه و انتخاب غذای متناسب با سن گربه‌تان، بهترین کمک ممکن را به سلامت و رفاه کلی او خواهید کرد. شما همچنین می توانید برای خرید غذا و انواع لوازم حیوان خانگی خود به پت شاپ اینترنتی دیجی فورپت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *