مقالات سگ, دیجی فورپت مگ

روش هایی برای آموزش دستشویی سگ

آموزش دستشویی سگ

آموزش دستشویی به سگ

رایج ترین درخواست صاحبان سگ، آموزش دستشویی رفتن سریع و کارآمد به سگ است. با وجود اینکه آموزش دستشویی سگ فرآیند سرراستی است، اما می‌تواند گاهی بسیار گیج کننده، پراشتباه، و ناامیدکننده باشد. اما اصلا نترسید! شما بعد از خواندن این مراحل و نکات می‌توانید از پس این آموزش بر بیایید. برای هر سگ در هر سنی تنها یک روش مناسب وجود دارد و آن هم تقویت مثبت است. در روش های سنتی پیشنهاد می‌شد که سر سگ را داخل ادرار و مدفوعش بکنید، اما این روش های این چنینی نه تنها فرایند را برای سگتان قابل فهم‌تر نمی‌کند بلکه به رابطه میان شما و سگ‌تان آسیب می‌زند. به یاد داشته باشید که سگ ها ادرار و مدفوع‌شان را بد تلقی نمی‌کنند، برای آن‌‎ها شاید خیلی هم جالب باشد. اگر سگ‌تان را برای اینکه داخل خانه دستشویی کرده است تنبیه کنید، تنها به رابطه بین خودتان آسیب زده‌اید، زیرا که سگ‌ با تنبیه شدن متوجه نمی‌شود که به جای دستشویی کردن در خانه باید چه کاری انجام دهد. برای موفقیت در آموزش دستشویی رفتن به سگ، صبر، محبت و به خاطر داشتن اینکه سگ‌تان تازه در حال یادگیری قوانین می‌باشد، لازم است. استفاده از پارک سگ اولین قدم برای آموزش ادرار سگ ها از لحاظ غریزی، دوست دارند که محل زندگی خود را تمیز نگه دارند. بنابراین استفاده از پارک سگ (که اندازه‌ اش متناسب با اندازۀ سگ‌ تان است) کم کم به آنها حس خانه را می‌دهد و احتمال دستشویی کردن نابجای سگ کم می‌کند. زمانی که نمی‌توانید تمام حواستان را به سگ‌ تان بدهید و در زمان خوابش از پارک سگ استفاده کنید. انتخاب اندازۀ پارک بسیار مهم است. پارک سگ باید اندازه‌ای باشد که سگ‌ تان بتواند راحت در آن بایستد، بنشیند، و بخوابد و نباید از این مقدار خیلی بزرگتر باشد. اگر محوطۀ خیلی بزرگی را در اختیار سگ‌تان بگذارید، آنگاه می‌تواند که در گوشه‌ای دستشویی کند و در گوشه دیگری راحت بخوابد و این مغایر با هدف اصلی ما برای استفاده از پارک سگ است.

با وجود اینکه استفاده از پدهای جذب کنندۀ ادرار و جعبه های دستشویی برای حیوانات بسیار رایج است اما اگر می‌خواهید که سگ‌تان در نهایت خارج از خانه دستشویی کند، استفاده از این وسایل سرعت پیشرفت فرآیند را کند می‌کند. اینکه یک روز به سگ‌تان آموزش دهید داخل خانه دستشویی کند و روز دیگری به او بگویید بیرون از خانه دستشویی کند، سگ را گیج خواهد کرد. استفاده از پدهای جاذب ادرار برای کسانی مناسب است که به بیرون از خانه به راحتی دسترسی ندارند برای مثال کسانیکه در ساختمان های بلند زندگی می‌کنند باید آموزش دستشویی در داخل خانه را بدهند.

تهیه برنامه آموزش دستشویی کردن

سگ ها بر اساس یک برنامه قابل پیش بینی، دستشویی می‌کنند. تهیه این برنامه زندگی را هم برای شما و هم برای سگ‌تان آسان تر می‌کند. هر روز،در زمان های مشخصی به سگ‌تان غذا بدهید تا بتوانید زمان حدودی دستشویی کردن آن را پیش بینی کنید. در مراحل ابتدایی آموزش، در برنامۀ خود پیاده‌روی‌های بعد از غذا و گشت زدن‌های ساعتی را  بگذارید. سگ‌تان را همیشه بعد از گذاشتن داخل پارک به بیرون ببرید، حتی اگر برای مدت کوتاهی در پارک بوده است. به یاد داشته باشید که همیشه در میان بازی های پرشور، وقفه‌ای برای دستشویی رفتن سگ در نظر بگیرید. یک از اشتباهات رایج کسانی که به تازگی سگ گرفته‌اند این است که انتظار دارند سگ‌شان بیشتر از توانایی فیزیولوژیکی اش، ادرارش را نگه دارد.

به طور کلی به ازای هر یک ماهی که به سن سگ اضافه می‌شود ،یک ساعت بیشتر می‌تواند ادرارش را کنترل کند. بنابراین یک توله سگ دوماهه می‌تواند حدود دوساعت ادرارش را نگه دارد. گرچه که استثنا هایی هم وجود دارد. مثلا با بزرگ شدن توله سگ، مدت زمان طولانی تری در طول شب می‌تواند ادرارش را نگه دارد و در طول بازی دفعات بیشتری نیاز به دستشویی رفتن پیدا خواهد کرد.

ابزار هایی که برای آموزش دستشویی سگ نیاز دارید

ابزار های زیر برای آموزش دستشویی کردن به سگ‌ نیاز هستند.

  • پارک سگ (در اندازۀ مناسب): پارک سگ برای زمانی مناسب است که شما نمی‌توانید مراقبش باشید، و در عین حال به او می‌آموزید که چون دوست دارد خانه‌اش تمیز باشد، باید دستشویی‌اش را نگه دارد.
  • قلاده: سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید، حتی اگر دور تا دور حیاط شما حفاظت شده است. سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید زیرا که بدون قلاده ممکن است به جای دستشویی، فکر بازی به سرش بزند. همچین استفاد از قلاده سبب می‌شود که نزدیک سگ‌تان باشید و بلافاصله بعد از دستشویی کردن بتوانید آن را تشویق کنید
  • تشویقی: استفاده از تشویقی سگ بلافاصله بعد از دستشویی کردن، به او یاد می‌دهد که این جایزه برای دستشویی کردن در محل مناسب به او داده شده است.
  • لکه بر و بوبر: استفاده از تمییز کنندۀ مناسب ، مانع از این می‌شود که سگ‌تان در یک جا دوبار دستشویی کند.

آموزش ادرار به سگ

 سگ‌تان را برای دستشویی کردن بیرون ببرید.

دانستن زمانی که سگ‌تان باید برای دستشویی بیرون برود و بیرون بردن آن یکی ازآسان‌ترین روش هایی است که از ادرار نابجای سگ پیشگیری می‌کند. بیشتر سگ‌ها زمانی که نیاز به دستشویی کردن دارند رفتارهای خاصی از خود بروز می‌دهند. مثلا بسیاری از آن‌ها زمین را بو می‌کشند. البته قبل از اینکه زمین را بو بکشند نشانه های دیگری نیز از خود نشان می‌دهند. گاهی توله سگ‌های فرز، وسط بازی تمرکزشان را از دست می‌دهند و وسط بازی به سمت دیگری می‌روند. این نشانه این است که نیاز به دستشویی دارند و باید آن‌ها را بیرون ببرید. اگر سگ‌تان خواست بیرون برود، بدانید که نیاز به دستشویی دارد. همیشه سگ‌تان را برای دستشویی کردن همراهی کنید. این کار را که انجام بدهید نه تنها از دستشویی کردن سگ‌تان مطمئن می‌شوید بلکه می‌توانید بلافاصه بعدش آن را تشویق کنید. تا زمانی که سگ‌تان کامل دستشویی کند صبر کنید و بلافاصله بعد به آن یک تشویقی خوشمزه بدهید. اگر تشویقی دادن را تا زمانی که به داخل خانه می‌آیید به تعویق بیاندازید سگ‌تان قادر نخواهد بود که بین این دو رفتار شما ارتباط برقرار کند.

یک جمله مخصوص به دستشویی رفتن برای سگ‌تان بسازید

زمانی که آن را برای دستشویی بردن بیرون می‌برید دائما به او این جمله را بگویید تا متوجه شود برای چه او را  بیرون آورده‌اید. استفاده از این جمله کمک بزرگی به آموزش سگ‌تان می‌کند. می‌توانید حتی بعد از بزرگ شدن سگ‌تان هم از این جمله استفاده کنید. جمله‌ای شبیه “عجله کن!” و یا “کارت رو بکن!”  انتخاب کنید و زمانی که سگ‌تان مشغول دستشویی کردن است آن را بگویید. در این صورت سگ‌تان همزمانی جمله با عملش را درک می‌کند. زمانی که سگ‌تان حواسش پرت شد و یا فراموش کرد که برای چه بیرون آمده‌اید، این جمله را بگویید. گاهی اوقات با وجود تمام این کارها ممکن است سگ‌تان از دستش در برود و داخل خانه دستشویی کند. اگر در حین ارتکاب جرم سگ‌تان را دیدید، برای متوفق کردنش سروصدا کنید و سریعا آن را به بیرون ببرید و بعد برای اینکه وسط کارش او را متوقف کرده‌اید به او تشویقی بدهید.

(اشکالی ندارد اگر بیرون رفتید و دستشویی نکرد.)

سگ‌تان را برای ادرار نابجا سرزنش نکنید.

دستشویی‌اش را با تمیزکننده مناسب تمیزکنید و در آینده بیشتر مراقب آن باشید.

آموزش دستشویی سگ چه مدت طول می‌کشد؟

متاسفانه زمان و عیار مشخصی برای دانستن این که سگ‌تان کی کاملا آموزش دیده می‌شود،وجود ندارد. فاکتور های زیادی بر سرعت پیشرفت آموزش شما تاثیر دارد. سن توله سگ شما در هنگام آموزش دادن نقش مهمی دارد،ماهیچۀ توله سگ خیلی کوچک قدرت نگه داشتن برای مدت طولانی را ندارد. سخت کوشی صاحب سگ یکی از عوامل تایین کنندۀ سرعت پیشرفت آموزش دستشویی سگ است. اگر طبق برنامه پیش بروید و درزمان جلوگیری و مراقبت سر سختانه در برابر توله سگ خود بایستید، می‌توانید در عرض چند ماه به سگ‌تان دستشویی کردن در جای مناسب را آموزش دهید. اگر یک ماه را بدون هیچ حادثۀ دستشویی ناگهانی طی کردید،آن گاه می‌توانید ادعا کنید که سگ‌تان کاملا آموزش دیده است. اما بدانید که دستشویی نکردن درجای نامناسب یک قانون نانوشته است و حداقل چند ماه بدون حادثه زمان لازم است تا از یادگیری کامل سگ‌تان اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که سگ‌تان قوانین را فهمیده است.

آموزش دستشویی سگ های مسن‌تر

زیاد بودن سن سگ‌تان به این معنا نیست که او لزوما باید جای دستشویی کردنش را بداند. یک سگ بالغ عضلاتش توانایی نگه‌ داشتن دستشویی‌ را برای مدت زمان های طولانی تردارد. اما اگر کسی به آن قوانین دستشویی کردن را نگفته باشد، آن درست مانند یک توله سگ کوچک است. توانایی دستشویی کردن در جای مناسب را نباید با سن سگ بسنجیم. یهتر است که با یک سگ تازه وارد به خانواده مثل یک توله سگ رفتار کنیم و به آن قوانین دستشویی کردن را بیاموزیم. فرآیند آموزش دستشویی سگ های بالغ هم دقیقا مانند توله سگ است. برای پیشگیری از بروز حادثه از محافط بچه و پارک سگ استفاده کنید. برنامه غذا دادن و دستشویی کردنآش را یادداشت کنید، نشانه های دستشویی داشتن سگ‌تان را بدانید،همراه آن بیرون بروید و بلافاصله بعد ازهر دستشویی کردنش در بیرون از خانه به آن تشویقی بدهید، خراب کاری هایش را کامل تمییز کنید و تا آموختن کامل قوانین حواستان به آن باشد.

پاداش در ازای هر عمل مثبت توله سگ

مراقبت از توله سگ تازه در منزل دشوار است. به علاوه توله سگ همانند نوزاد انسان از بسیاری از رفتارهای شما سر در نمی‌آورد. مثلا توله سگ متوجه ناراحتی یا قهر شما در لحظه اول می‌شود اما ۵ دقیقه بعد بی‌توجه به هر آن چه که رخ داده ممکن است به سوی شما برگردد و یا واکنش کاملا طبیعی داشته باشد. این موضوع نه تنها در توله سگ بلکه در سگ‌های بزرگ‌تر هم صادق است. با توجه به رفتارشناسی سگ‌ها بهتر است برای آموزش هر چه بهتر، از قوانین پاداش و مجازات استفاده کنیم. به این شکل که توله سگ به ازای هر کار مثبت و مورد علاقه صاحبش مورد تشویق قرار بگیرد و در مقابل تنبیه شود. این فرآیند که امری کاملا طبیعی میان حیوانات است شرطی شدن نام دارد و به ما در امر آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ کمک شایانی می‌کند.

تاثیر سن بر آموش محل ادرار به سگ‌ها

به طور کلی توله سگ‌ها بعد از خوابیدن، بازی کردن و صرف غذا به دفع ادرار نیاز دارند. توله سگ شما بسته به سن و البته نژادی که دارد به طور کلی همین نیاز را دارد. بد نیست بدانید که مثانه یک توله سگ به اندازه یک نوزاد دو ماهه است و بنابراین انتظار می‌رود هر دو ساعت یک بار به دفع ادرار نیاز داشته باشد. از سه ماهگی به بعد توله سگ هر چهار ساعت به دفع ادرار نیاز پیدا می‌کند. این نشان می‌دهد که لازم است حتی در طول شب هم به ظرف مخصوص خود برای ادرار مراجعه کند!

بررسی توانایی توله سگ‌ها در نگهداری ادرار

نگهداری ادرار توسط سگ ظرفیت مشخصی دارد که پیش‌بینی دقیق آن میسر نیست. اما با توجه به نژاد و بزرگی یا کوچکی آن نژاد می‌توان حجم مثانه و میزان توانایی سگ در نگهداری ادرار را تخمین زد. نکات زیر در آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ به شما کمک می‌کند تا در موعد مقرر ظرف دستشویی را در اختیار حیوان قرار داده و راحت‌تر این دوره را پشت سر بگذارید:

  • توله سگ چهار ماهه می‌تواند تا ۵ ساعت ادرار خود را حفظ کند
  • توله سگ پنج ماهه می‌تواند تا ۶ ساعت ادرار خود را نگه دارد
  • توله سگ هفت ماهه باید تا حدود ۸ ساعت بتواند ادرار خود را حفظ کند

برای دفع ادرار سگ خود برنامه‌ریزی کنید

در اوایلی که سگ وارد منزلتان شده است برای دفع ادرار و دستشویی رفتن آن برنامه داشته باشید. این برنامه‌ریزی باید بر اساس وعده‌های غذایی حیوان، میزان فعالیت آن و سن و نژادش باشد.

محل قرارگیری ظرف دستشویی ثابت باشد

سگ باید به مرور زمان به یک مکان برای دفع ادرار عادت کند. مهم نیست که محل دفع ادرار حیوان داخل خانه باشد و یا خارج از خانه و یا این که داخل ظرف مخصوص ادرار کند یا این که با استفاده ازپدهای مخصوص و حتی روزنامه دفع ادرار کند. مهم این است که در یک جای مشخص دفع ادرار داشته باشد که عوض نشود.

ادرار سگ 1 min آموزش دستشویی سگ

به فعالیت‌های سگ خود توجه داشته باشید

سگ را در اوایل زندگی و با استفاده از قلاده به مدت طولانی و البته با در نظر گرفتن شرایط راحتی، محدود نگه دارید. باز کردن قلاده برای توله سگ‌ها می‌تواند به عنوان یک پاداش برای دفع ادرار در محل مشخص باشد.

برای عمل دفع ادرار اسم مشخصی داشته باشید

در آموزش محل ادرار و دستشویی به توله سگ خود از اسامی مشخصی مثل اسم رمز استفاده کنید. این اسم حتما نباید اسم جایگاه مشخصی باشد بلکه یک جمله کلیدی هم می‌تواند هر زمان که دستور بدهید حیوان را به سمت محل مورد نظر فراخوانی کند. مثلا برخی از واژه “دستشویی” استفاده می‌کنند که معمول‌تر است. برخی هم با گفتن “زود باش” به حیوان نشان می‌دهند که باید سریع به محل دستشویی برود.

در بحث دفع ادرار حیوان را محدود کنید و نظارت داشته باشید

در بحث پرورش و آموزش و از مشکلات رفتاری سگ‌ها می‌توان به زیاده‌خواهی آن‌ها اشاره کرد. توله سگ‌ها بر خلاف سایر حیوانات نظیر طیور ابدا تمایلی ندارند به ادرار و مدفوع خود نزدیک شوند و با آن در یک محل زندگی کنند. همین موضوع می‌تواند در امر آموزش توله سگ به پرورش‌دهنده یا صاحب آن کمک شایانی کند؛ اما چه طور؟ اگر ظرف دفع ادرار و مدفوع حیوان داخل لانه یا محدوده مشخص شده باشد حیوان به مرور زمان یاد می‌گیرد که باید خودش را کنترل کند. مثلا اگر یک بار از محدوده مشخص شده تجاوز کرد و جای دیگری به دفع ادرار پرداخت از آن جایی که تمایلی به هم‌زیستی با ادرار یا مدفوع خود ندارد عمل خود را اصلاح می‌کند.

بر مراحل رفتن به دستشویی توله سگ نظارت داشته باشید

توله سگ‌ها پیش از رفتن به دستشویی روی زمین چمباتمه می‌زنند و بعد از این که از این حالت خارج شدند به سمت محل دفع ادرار یا مدفوع خود می‌روند. در این مسیر روی حیوان خود نظارت داشته باشید و با گفتن اسم رمز، آن را به سمت محل مورد نظر هدایت نمایید.

برای یادگیری توله سگ، صبر داشته باشید

هر بار که با دفع ادرار یا مدفوع ناخواسته توله سگ در مکان‌های دیگری غیر از محل مشخص شده رو به رو شدید به جای این که عصبانی شوید سریع محل را با مقداری روزنامه پاک کنید و به این فکر کنید که یادگیری توله سگ هم مثل کودک انسان زمان می‌برد و صبر و حوصله صاحبش نیاز دارد.

 

خرید پارک سگ برای آموزش ادرار

خرید وسایل ضروری برای آموزش ادرار به سگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *