دیجی فورپت مگ, مقالات سگ, مقالات گربه

تغذیه توله های سگ و گربه با شیر

تغذیه min تغذیه توله های سگ و گربه با شیر

تغذیه توله های سگ و گربه با شیر

تغذیه توله های زیر 60 روز سن

غذای اصلی توله ها در این سن شیر است.

از آنجا که شیر سگ و گربه از نظر مواد تشکیل دهنده و غلظت با شیر گاو متفاوت است، ممکن است توله ها با خوردن این نوع شیر دچار نفخ شده و یا مبتلا به اسهال شوند. میزان چربی شیر سگ 5/9 درصد، پروتئین آن 3/9 درصد و میزان لاکتوز یا قند شیر در آن 1/3 درصد است. در حالی که این نسبتها در گاو شامل 7/3 درصد چربی، 3/3 درصد پروتئین و 8/4 درصد لاکتوز می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید شیر سگ غلیظ تر از شیر گاو بوده، ولی میزان لاکتوز آن کمتر است. از این رو برای تغذیۀ توله سگهای نوزاد می توانید از شیر خشک های مخصوص سگ و گربه استفاده کنید. پس فکر اینکه توله را فقط با شیر گاو تغذیه کنید از سر بیرون بیاورید. بهتر است از شیرخشکهای مخصوص استفاده کنید و اگر تهیه آن برایتان مشکل است از شیر خشک انسانی بدون لاکتوز استفاده کنید

  در نهایت اگر هیچکدام موجود نبود با شیر گاو بروش زیر غذایی را برای توله ها آماده کنید:

نحوه آماده سازی شیر:

تغذیه توله های سگ و گربه با شیر 250 سی سی شیر گاو + یک عدد زرده تخم مرغ + یک قاشق چای خوری شکر یا عسل +چند قطره روغن زیتون بدون بو  بعد از یک هفتگی  (در صورت بروز اسهال روغن را حذف کنید)+ چند قطره مولتی ویتامین مخصوص

ابتدا آنرا خوب به هم بزنید و تا ۳۷ درجه سانتی گراد گرم کنید. ابتدا دمای آنرا با انگشت تست کنید و اگر دما مناسب بود بوسیله شیشه شیر یا قطره چکان به توله سگ بدهید.

توجه داشته باشید این ترکیب شیر به مدت 24 ساعت در یخچال قابل نگهداری است و بعد از آن باقیمانده باید دور ریخته شود و برای روز بعد مجدد تهیه کنید.

میزان شیر دادن به توله سگ ها بدین شرح می باشد:

نژاد کوچک     تا پنج هفتگی      ۶تا ۸ بار      ۲۰ تا ۸۰ سی سی

نژاد بزرگ      تا پنج هفتگی       ۶ تا ۸ بار    ۶۰ تا ۱۲۰ سی سی

 توله سگ ها  تا سن پنج هفتگی به روزی 4 تا 6 وعده و چیزی در حدود 20 تا 120 میلی لیتر شیر، بر حسب نژاد و وزن خود نیاز دارند.

توله گربه ها  تا سن پنج هفتگی به روزی 4 تا 6 وعده و چیزی در حدود 20 تا 30 میلی لیتر شیر، بر حسب نژاد و وزن خود نیاز دارند.

در این زمان با استفاده از شیشه شیر مخصوص می توانید به توله ها شیر بدهید. شیشه شیرهای مخصوص نوزاد سگ و گربه نیز وجود دارد و اگر تهیه آن برای شما مقدور باشد، بهتر است از آن استفاده کنید.

نحوه شیر دادن به توله ها:

تغذیه min تغذیه توله های سگ و گربه با شیر

تغذیه توله های سگ و گربه با شیر

توجه داشته باشید که برای شیر دادن به توله، هرگز نباید حیوان را به پشت برگردانید.

بلکه نوزاد را در حوله ای پیچیده و او را بغل کرده یا روی دست نگه دارید و نوک سر پستانک شیشه شیر را در دهانش بگذارید تا بمکد. مراقب باشید سوراخ نوک سر پستانک گشاد نباشد وگرنه شیر بیش از اندازه خارج شده، و وارد ریه توله شده، او را به سرفه می اندازد. تا سن 21 روزگی غذای توله فقط شیر است و از این سن به بعد، می توانید برای تغذیه او از غذای کمکی هم استفاده کنید.

سرلاک، بیسکوئیت های کم شیرین مثل بیسکوئیت مادر و دیجستیو که در شیر خیس و نرم شده باشد، غذای کمکی مناسبی است. توجه داشته باشید که این وعده های کمکی کم بوده و هرگز نباید جای شیر را بگیرد. اگر دیدید با اضافه کردن برخی مواد کمکی توله دچار اسهال شد، دلدرد گرفت یا استفراغ کرد، بدانید که این غذا با ذائقه او سازگار نبوده، و یا در استفاده از آنها زیاده روی کرده اید. در این زمان ظرف مخصوصی تهیه کرده، و شیر را به همراه محتویاتش درون آن بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *